Projekt Doradztwa Energetycznego 2015-2023


W tym dziale znajdziecie Państwo interesujące artykuły, poradniki oraz ciekawostki związane działaniami na rzecz ochrony środowiska, które powiązane są  z Projektem "Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorców w zakresie efektywności energetycznej".

Więcej informacji o Projekcie Doradztwa Energetycznego na doradztwo-energetyczne.gov.pl




18-12-2023

OZE

Pożyczki na farmy fotowoltaiczne z NFOŚiGW

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał pieniądze na budowę pięciu farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 13 MW. Największa z farm fotowoltaicznych, na które środki przekaże Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska (NFOŚiGW), powstanie na terenie gminy Szprotawa w województwie lubuskim. Jej moc wyniesie 8 MW. Tę inwestycję realizuje PGE Energia Odnawialna, która na ten cel otrzyma 18,9 mln zł pożyczki przy całkowitym koszcie inwestycji rzędu 22,23 mln zł. Więcej na stronie:

https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/20175228/pozyczki-na-farmy-fotowoltaiczne-z-nfosigw



11-12-2023

OZE

Jak działa fotowoltaika pod śniegiem?

W ostatnich dniach w Polsce - zwłaszcza na południu -  spadły imponujące ilości śniegu, pokrywając niekiedy instalację fotowoltaiczną praktycznie w całości. Czy możemy liczyć na produkcję energii z paneli przykrytych śniegiem? Czy możemy odśnieżyć panele na własną rękę? Więcej w artykule:

https://globenergia.pl/jak-dziala-fotowoltaika-pod-sniegiem/



07-12-2023

OZE

Fotowoltaika odegra ważną rolę w planach Brukseli. Producenci PV przed ważnym zadaniem

Transformacja energetyczna staje się faktem na naszych oczach. Europa przestawia się na zieloną energię i deklaruje, że w ciągu najbliższych dekad przestanie emitować do atmosfery dwutlenek węgla. Producenci PV nie zamierzają stać z boku – firma AIKO Solar Energy aktywnie wspiera te zmiany, dostarczając najbardziej innowacyjne rozwiązania na rynku. Więcej w artykule:

https://wysokienapiecie.pl/95135-fotowoltaika-odegra-wazna-role-w-planach-brukseli/



22-09-2023

OZE

Za jaką cenę wodór pomoże zielenić transport publiczny?

Polskie miasta zamawiają autobusy wodorowe mimo wysokich kosztów związanych z ich eksploatacją. Wyzwaniem jest też pozyskanie wodoru. Pierwsza ogólnodostępna stacja ładowania pojazdów wodorowych działa od kilkunastu dni w Warszawie. Z Gdyni na Hel pierwszy skład pociągnęła wodorowa lokomotywa. Autobusy wodorowe testują polskie miasta i kilka z nich już złożyło na takie pojazdy zamówienia. W Polsce mamy też zarejestrowanych ponad 200 samochodów osobowych napędzanych wodorem. Te wszystkie dane pokazują, że „paliwo przyszłości”, choć bardzo drogie i nadal trudno dostępne, znajduje zwolenników na polskich drogach. Bez taniego, zielonego wodoru trudno będzie jednak ten rynek rozwinąć. Więcej w artykule:
 https://wysokienapiecie.pl/92200-za-jaka-cene-wodor-pomoze-zielenic-transport-publiczny/



06-09-2023

OZE

Fotowoltaika jako kluczowy element do produkcji wody pitnej

Naukowcy z Kanady udoskonalili metodę dejonizacji nisko i średnio zasolonej wody, by nadawała się do picia. Co ciekawa w centrum całej operacji znajduje się technologia fotowoltaiczna. O tym, jak implementacja OZE przyczynia się do łatwiejszego dostępu do wody na terenach zagrożonych, przeczytacie w artykule:

https://globenergia.pl/fotowoltaika-jako-kluczowy-element-do-produkcji-wody-pitnej/



06-09-2023

OZE

Wszechobecne neutrina jako źródło energii!

W dynamicznie zmieniającej się energetyce i w ferworze przyłączania nowych mocy w odnawialnych źródłach energii co chwilę powstają nowe pomysły, które poszczególne firmy próbują realizować, mając swoją wizję. Często są to rozwiązania niezwykle innowacyjne opierające się na świeżych odkryciach i badaniach. Czy wiele osób słyszało o neutrinach i wie, czym one są? Prawdopodobnie nie. Poznajmy więc te subatomowe cząstki i zobaczmy, w jaki sposób mogą zrewolucjonizować branżę ekologicznej energii! Zapraszamy po więcej informacji pod adresem: 

https://globenergia.pl/wszechobecne-neutrina-jako-zrodlo-energii/



04-09-2023

OZE

Będzie więcej OZE bez kosztownych inwestycji w sieci

Do projektu ustawy o OZE na ostatniej prostej zgłoszono przepisy o cable poolingu. Jak oceniają eksperci, w skali kraju może to dać nawet do 12 TWh taniej zielonej energii. Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu na stronie: 

https://wysokienapiecie.pl/90456-bedzie-wiecej-oze-bez-kosztownych-inwestycji-w-sieci/



28-08-2023

OZE

Powstanie pierwsza w Polsce ogólnodostępna stacja tankowania wodoru!

Dnia 22-go sierpnia w Gaju Oławskim na Dolnym Śląsku podpisana została umowa pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a Promet-Plast Spółka Cywilna, odnośnie dofinansowania przez NFOŚiGW budowy pierwszej ogólnodostępnej stacji ładowania wodoru. Na inwestycje ma zostać przekazane 13 mln złotych z rządowego programu "Wsparcie infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury tankowania wodoru”. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem: 

https://globenergia.pl/powstanie-pierwsza-w-polsce-ogolnodostepna-stacja-tankowania-wodoru/



28-08-2023

OZE

Inwestycje w zieloną energię

To już dwunasta inwestycja w farmę wiatrową ukończona przez Polenergię. Tym razem projekt rozciąga się na terenie dwóch gmin - cztery turbiny znajdują się w gminie Kwilcz, pozostałe dwie na terenie gminy Międzychód. Zgodnie z szacunkami grupy, wygenerowany prąd ma być w stanie zasilić nawet 20 tysięcy gospodarstw domowych. Podłączenie “Piekła” do sieci zwiększyło portfolio inwestycji Polenergii w OZE do 485 MW. Więcej w artykule: 

https://globenergia.pl/energia-z-piekla-polenergia-uruchomila-13-mw-z-wiatru/



28-08-2023

OZE

Zamiana elektrowni węglowej w geotermalną? Czy to jest w ogóle możliwe?

Przemiana elektrowni węglowych na instalacje geotermalne i wodorowe ma na celu wykorzystanie istniejącej infrastruktury oraz uniknięcia zwolnień w branży energetycznej. W założeniu jest to plan idealny, jednak złożoność całego procesu uwidacznia pewne braki takiego rozwiązania. Więcej w artykule:

https://globenergia.pl/zamiana-elektrowni-weglowej-w-geotermalna-czy-to-jest-w-ogole-mozliwe/?mc_cid=53153129ac&mc_eid=f194c953be



Opublikował: Robert Borkacki 2019-11-27 15:25:01
Liczba wyświetleń strony: 139965