Projekt Doradztwa Energetycznego 2015-2023


W tym dziale znajdziecie Państwo interesujące artykuły, poradniki oraz ciekawostki związane działaniami na rzecz ochrony środowiska, które powiązane są  z Projektem "Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorców w zakresie efektywności energetycznej".

Więcej informacji o Projekcie Doradztwa Energetycznego na doradztwo-energetyczne.gov.pl
18-12-2023

Miliard złotych dotacji na energię odnawialną na obszarach wiejskich

Od początku 2023 r. prowadzony jest nabór wniosków o dotacje na inwestycje w energetykę odnawialną na terenach wiejskich w ramach programu Energia dla Wsi. Teraz jego budżet został wyraźnie zwiększony. Program Energia dla Wsi jest przeznaczony dla rolników, a także dla istniejących i powstających spółdzielni energetycznych lub jej członków. Program jest wdrażany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), a okres jego realizacji to lata 2022-2030. Źródłem finansowania programu jest unijny Fundusz Modernizacyjny. Szczegóły na stronie: 

https://www.gramwzielone.pl/trendy/20175302/miliard-zlotych-dotacji-na-energia-odnawialna-na-obszarach-wiejskich18-12-2023

NFOŚiGW dofinansuje nowatorskie rozwiązania w elektrociepłowniach

PGNiG Termika uzyskała dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Pozyskane środki sfinansują nowoczesne technologie odzysku i akumulacji ciepła w warszawskich zakładach w Siekierkach i Żeraniu. Więcej w artykule: 

https://www.gramwzielone.pl/trendy/20175036/nfosigw-dofinansuje-nowatorskie-rozwiazania-w-elektrocieplowniach18-12-2023

Program “Energia dla wsi” przedłużony! Budżet zwiększony do 1 mld zł

Jeden z najpopularniejszych programów dofinansowań „Energia dla wsi” miał kończyć nabór 15.12.2023 r., jednak został przedłużony do 29 lutego 2024 r. Jakie są warunki dofinansowania i kto może się o nie ubiegać? Więcej w artykule:

https://globenergia.pl/program-energia-dla-wsi-przedluzony-budzet-zwiekszony-do-1-mld-zl/

 13-12-2023

Pierwsze w Europie nowatorskie zbiorniki na wodór od polskiego producenta

Polski producent rozwiązań bazujących na OZE zamierza być pierwszym w Europie wytwórcą zbiorników kompozytowych z włókien węglowych, w których będzie można przechowywać wodór. Zapraszamy Państwa do zapoznania się z treścią artykułu: 

https://www.gramwzielone.pl/trendy/20174112/pierwsze-w-europie-nowatorskie-zbiorniki-na-wodor-od-polskiego-producenta12-12-2023

Wirtualne płuca pokażą czym oddychasz i ostrzegą przed zagrożeniem – ruszyła kampania Polskiego Alarmu Smogowego

Na ponad dwudziestu tysiącach ekranów, w tym na największych wyświetlaczach LED, wyświetlane będą oddychające płuca, których kolor zależny będzie od zanieczyszczenia powietrza w okolicy. Na ekranach pojawi się informacja o aktualnym stężeniu pyłu PM10 i opis jakości powietrza: średnia, zła albo bardzo zła. Informacja o zagrożeniu pojawi się aż w 58 miastach. Więcej w artykule:

https://polskialarmsmogowy.pl/2023/12/wirtualne-pluca-pokaza-czym-oddychasz-i-ostrzega-przed-zagrozeniem-ruszyla-kampania-polskiego-alarmu-smogowego/29-08-2023

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych - edycja dziewiąta - Rozświetlamy Polskę

Ruszyła kolejna edycja naboru wniosków o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych - Rozświetlamy Polskę.

 

W dziewiątej edycji naboru wniosków o bezzwrotne dofinansowanie realizowanych inwestycji będą mogły ubiegać się gminy oraz związki międzygminne na realizację zadań z obszaru modernizacji infrastruktury oświetleniowej.

 

Wartość dofinansowania, o które można wnioskować w tej edycji wynosi maksymalnie do 80 proc. wartości inwestycji, a wymagany udział własny wnioskodawcy to 20 proc. wartości inwestycji.

Szczegóły na stronie: https://www.bgk.pl/polski-lad/edycja-dziewiata-rozswietlamy-polske/

 

Nabór wniosków rozpoczął się 28 sierpnia 2023 r. i trwa do 18 września 2023 r. do godz. 17.00.

W dziewiątym naborze wniosków o dofinansowanie każdy wnioskodawca może złożyć maksymalnie 1 wniosek nieprzekraczający kwoty 4 milionów zł.

 28-08-2023

Czy nowe limity tańszej energii będą przyznane automatycznie?

Zgodnie z nową ustawą, zwiększone limity zużycia energii elektrycznej przy zamrożonej cenie zostaną przyznane automatycznie, bez konieczności składania dodatkowych dokumentów. Prezydent Andrzej Duda już zatwierdził odpowiednią ustawę. Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu: 

https://globenergia.pl/czy-nowe-limity-tanszej-energii-beda-przyznane-automatycznie/31-05-2023

Termowizyjna inspekcja instalacji fotowoltaicznej z drona

Jeśli posiadasz elektrownię fotowoltaiczną lub instalację zamontowaną na dachach, zdajesz sobie sprawę że są one stale wystawiane na działanie zjawisk atmosferycznych, takich jak skutki wichur, gradobicia, itp., które często powodują mechaniczne uszkodzenia. Uszkodzony moduł powoduje przerwanie obiegu elektrycznego, co przekłada się na częściowe lub całościowe wyłączenie instalacji i znaczne obniżenie jej sprawności. Skutkiem są straty w pozyskiwaniu energii oddawanej do sieci energetycznej. Uszkodzone panele fotowoltaiczne, które nie zostały szybko zlokalizowane i naprawione mogą powodować znaczące straty finansowe. Więcej na stronie:

https://wysokienapiecie.pl/87277-termowizyjna-inspekcja-instalacji-fotowoltaicznej-z-drona/31-01-2023

Charakterystyka energetyczna budynków. Wkrótce nowe przepisy

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przedstawiło projekt zmian w przepisach dotyczących wyznaczania charakterystyki energetycznej budynków. Uwzględnia on zmiany m.in. w zakresie metody obliczeniowej, prezentacji charakterystyki energetycznej w postaci klas energetycznych czy samego wyglądu i zawartości świadectwa charakterystyki energetycznej budynków. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na stronie:

https://www.gramwzielone.pl/dom-energooszczedny/109909/charakterystyka-energetyczna-budynkow-wkrotce-nowe-przepisy

 23-01-2023

Mrożenie cen ciepła na nowo. Rząd przyjmuje nowelizację ustawy

Zgodnie z zapowiedziami, rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy, która ma zapewnić dodatkowe wsparcie dla gospodarstw domowych i instytucji użyteczności publicznej poprzez zmniejszenie opłat za ciepło. Zmiana wynika ze wzrostu cen paliw. Więcej w artykule: 

https://globenergia.pl/mrozenie-cen-ciepla-na-nowo-rzad-przyjmuje-nowelizacje-ustawy/Opublikował: Robert Borkacki 2019-11-27 15:25:01
Liczba wyświetleń strony: 161776