Projekt Doradztwa Energetycznego 2015-2023


DODATKOWE INFORMACJE

Dodatkowe informacje o Projekcie Doradztwa Energetycznego na doradztwo-energetyczne.gov.pl/

_________________________________________________________________________________________


Doradztwo energetyczne - aktualność

04-10-2022

Szkolenia dla kandydatów na Energetyków Gminnych

W dniach 3 i 4 października 2022 r. odbyły się ostatnie dni szkoleniowe w ramach drugiej edycji szkoleń dla kandydatów na Energetyków Gminnych realizowanych przez Doradców Energetycznych WFOŚiGW  we Wrocławiu.

W obecnym cyklu szkoleń uczestniczyło prawie 30 pracowników JST z województwa dolnośląskiego, rekomendowanych przez władze gminne do pełnienia roli Energetyka Gminnego.


Uczestnicy szkolenia zdobyli wiedzę z zakresu efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii. Będą w stanie rozpoznać obszary, w których możliwa jest redukcja zużycia energii, wygenerowanie oszczędności oraz ograniczenie zanieczyszczenia powietrza, a także wskazać możliwości uzyskania wsparcia finansowego na realizację tego typu inwestycji.

Kim jest Energetyk Gminny?

Jest to osoba będąca pracownikiem gminy, której zadaniem jest wsparcie władz lokalnych w zakresie gospodarowania energią, wpływające na poprawę jakości powietrza na terenie zarządzanym przez JST. Zatrudnienie Energetyka Gminnego pozwala na racjonalne zarządzanie nośnikami energii i w efekcie oszczędności w budżecie miasta/gminy poprzez osiągnięcie wymiernych efektów dotyczących ograniczania zużycia energii.

Działania Energetyka Gminnego przyniosą ponadto dodatkowe korzyści dla:

• Gminy – wsparcie w planowaniu w obszarze energetyki, modernizacji zasobów gminy takich jak budynki użyteczności publicznej, oświetlenie uliczne, źródła ciepła, rozbudowa sieci ciepłowniczej,

• Przedsiębiorców – możliwości uzyskania wsparcia finansowego na cele modernizacji linii technologicznych, źródeł ciepła, montażu instalacji OZE,

• Spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych – termomodernizacja zasobów mieszkaniowych, warunki uzyskania wsparcia finansowego,

• Osób fizycznych – termomodernizacja domów indywidualnych, wymiana źródeł ciepła, zasady uzyskania wsparcia finansowego, określenie prognozowanych kosztów inwestycji.

Energetyk Gminny będzie mógł korzystać ze stałego wsparcia ze strony Doradców Energetycznych, działających w ramach Projektu Doradztwa Energetycznego.

Pierwsze szkolenia zostały przeprowadzone w roku 2019 i ukończyło je 166 osób z dolnośląskich gmin. W tym roku, Doradcy Energetyczni zorganizowali kolejną edycję szkolenia, która zgromadziła grupę niemalże 30 osób. Tegoroczne zajęcia rozpoczęły się 6 września i odbywały się w formie stacjonarnej – 6 dni. Szkolenie podzielone było na 3 bloki dotyczące uwarunkowań prawnych, wiedzy technicznej oraz finansowania i realizacji inwestycji, a zakończyło się egzaminem. W ciągu tych dni szkoleniowych uczestnicy zdobyli wiedzę z szerokiego zakresu zagadnień związanych z efektywnością energetyczną oraz odnawialnymi źródłami energii.

 

Projekt Doradztwa Energetycznego

Szkolenia dla kandydatów na Energetyków Gminnych organizowane są w ramach Projektu pn. „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE”. Projekt realizowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (Partner Wiodący) we współpracy z Partnerami na terenie całego kraju (wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz Urząd Marszałkowski w Lublinie). Zadaniami doradców energetycznych jest m.in.: doradztwo w zakresie inwestycji w obszarze efektywności energetycznej i OZE, przeprowadzanie spotkań informacyjnych/edukacyjnych, informowanie o możliwych źródłach finansowania w obszarze EE oraz OZE czy też doradztwo przy wdrażaniu planów gospodarki niskoemisyjnej.

Wszystkim uczestnikom tegorocznego szkolenia dziękujemy za udział i gratulujemy ukończenia życząc dalszych sukcesów zawodowych.

Galeria zdjęć

Ostatnio zmodyfikował: Żaneta Borutko 2022-10-05 18:00:52
Opublikował: Żaneta Borutko 2022-10-04 13:59:37
Liczba wyświetleń strony: 1576826