Projekt Doradztwa Energetycznego 2015-2023


DODATKOWE INFORMACJE

Dodatkowe informacje o Projekcie Doradztwa Energetycznego na doradztwo-energetyczne.gov.pl/

_________________________________________________________________________________________


Doradztwo energetyczne - aktualność

10-01-2020

"Gdy energię oszczędzamy Ziemi życie przedłużamy"

Dziś Dzień Obniżania Kosztów Energii. Oszczędzać energię możemy na wiele różnych sposobów. Zespół Projektu Doradztwa Energetycznego przygotował kilka dobrych rad, zachęcamy do zainspirowania się nimi i korzystania z nich każdego dnia.


  1. Oszczędzaj energię na każdym kroku, a będziesz miał życie pełne uroku.
  2. Doradcy profesjonalna porada w Twoim budżecie zyski zapowiada.
  3. Powietrza nie trujesz, zdrowie zyskujesz.
  4. W trosce o stan atmosfery, przesiądźmy się na rowery!
  5. Gdy energię oszczędzamy Ziemi życie przedłużamy.
  6. Świat zadymiony ma same złe strony.
  7. W przypadku wytwarzania ciepłej wody użytkowej z wykorzystaniem OZE np. kolektory słoneczne oraz posiadania zmywarki naczyń, można urządzenie do zmywania podłączyć bezpośrednio do ciepłej wody (o ile model zmywaki ma taką funkcję), dzięki temu oszczędzamy energię (niezbędną do podgrzania wody) oraz skracamy czas trwania programu zmywania.
  8. W przypadku wytwarzania ciepłej wody użytkowej zasobniku elektrycznym (bojlerze) w celu zmniejszenia zużycia energii można zastosować czasowe wyłączanie (np. obniżenia nocne i/lub dzienne) poprzez programator elektroniczny wtykany do gniazdka.
  9. Podczas gotowania używaj jak najmniejszej ilości wody i nie zapominaj o przykrywkach, które zmniejszają zużycie energii nawet o 15%. Średnica naczynia powinna być o 2 cm większa od wielkości płyty grzejnej, w innym wypadku możesz zmarnować nawet 20% energii. By ugotować warzywa lub makaron, zagotuj wodę w czajniku elektrycznym i przelej ją do garnka, dzięki temu zaoszczędzisz nawet 20% mniej energii elektrycznej niż przy wykorzystaniu płyty grzejnej (nie dotyczy kuchni indukcyjnych).
  10. Gdy potrawy będą już prawie gotowe, wyłącz kuchenkę i do zakończenia gotowania wykorzystaj dostarczoną już wcześniej energię. Przy zakupie nowej kuchenki zwracaj uwagę na to, czy płyta ceramiczna jest wyposażona w zmienną wielkość grzejnika oraz "wskaźnik wykorzystania ciepła resztkowego". Te funkcje mogą pomóc w zaoszczędzeniu nawet do 15% energii.
  11. Podczas pieczenia otwieraj piekarnik na krótko i wyłącz go kilka minut przed zakończeniem pieczenia. Pamiętaj również, aby nie rozgrzewać piekarnika przed włożeniem potraw (jeżeli oczywiście nie jest to konieczne).
  12. Jeśli masz do upieczenia więcej niż jedną potrawę, wkładaj kolejną od razu do piekarnika, dopóki jest nagrzany. Podczas pieczenia stosuj możliwie najniższą wskazaną temperaturę - w ten sposób możesz zużyć nawet 50% mniej energii niż zwykle.
  13. Gotuj w czajniku elektrycznym tylko taką ilość wody, jakiej akurat potrzebujesz. Regularnie usuwaj kamień z jego wnętrza, a zaoszczędzasz nawet do 20% energii. Gotując wodę przy szczelnie zamkniętym wieczku możesz oszczędzić zużycie energii nawet do 35%.
  14. Lodówka powinna być postawiona w miejscu oddalonym od źródeł ciepła (piekarnik, grzejnik itp.). Nie należy ustawiać jej działania na najwyższe chłodzenie, najlepsza temperatura to od 5 do 7 stopni, natomiast w zamrażalniku około -18 stopni. Pamiętajmy, że każdy stopień mniej w lodówce powoduje 5% zużycia energii więcej!
  15. Należy pamiętać o regularnym rozmrażaniu lodówki. Szron, który osiąga grubość ponad 3 milimetrów, zwiększa zużycie energii przez urządzenie nawet o 10%. Czyszczenie spirali z tyłu lodówki jest również konieczne. Zanieczyszczenia mogą marnować nawet 30% energii. Nie wolno wkładać do lodówki ciepłych/gorących produktów!
  16. Nie zostawiaj zbyt długo otwartych drzwi lodówki. Produkty z zamrażalnika rozmrażaj wkładając je do lodówki, dzięki temu zużyje ona mniej energii.
  17. Zanim włożysz do zmywarki naczynia, oczyść je z resztek jedzenia. Włączaj urządzenie dopiero przy pełnym załadunku. Stosuj program szybkiego zmywania - oszczędzisz zarówno wodę, jak i energię elektryczną.
  18. Jeśli planujesz zakup zmywarki, zwracaj uwagę na etykietę efektywności energetycznej. Ważne żeby urządzenie posiadało możliwie najwyższą klasę energetyczną (np. A++) oraz było wyposażone w system oszczędzania wody. Pozwoli to zaoszczędzić nawet 30% energii.
  19. Program "prania wstępnego" stosuj tylko do mocno zabrudzonej odzieży, ponieważ powoduje on zwiększone zużycie energii i wody o 15-20%. Włączaj pralkę tylko wtedy, gdy bęben jest pełen, dzięki temu na praniu można zaoszczędzić nawet do 35% energii.
  20. Jeśli Twoja pralka wyposażona jest w funkcje ekonomicznego prania, koniecznie z nich korzystaj. Jeśli masz możliwość, skróć czas wirowania, a wydłuż czas płukania - w ten sposób możesz oszczędzić nawet 20% energii. Kupując nową pralkę, zwróć uwagę na to, czy wybrany model jest energooszczędny.
  21. Prasuj jednorazowo większą liczbę ubrań, zamiast prasować je pojedynczo tuż przed wyjściem. Każde rozgrzewanie żelazka to marnowanie energii.
  22. Nie pozostawiaj urządzeń elektrycznych w trybie "czuwania", jeśli z nich nie korzystasz. Podczas trybu czuwania zużycie przez nie energii może sięgać aż 45%.
  23. Nie podłączaj komórki do ładowania, jeśli bateria jest jeszcze względnie pełna.
  24. Nie zostawiaj w gniazdkach kabli do zasilania po zakończeniu ładowania urządzeń (np. telefonu, komputera).
  25. Robiąc sobie dłuższą przerwę w pracy, zawsze wyłączaj komputer.
  26. Dobieraj oświetlenie odpowiednie do konkretnego pomieszczenia. Do pokoju - o większym natężeniu, do łazienki - o mniejszym.
  27. Jeśli w domu masz „żarówki energooszczędne”, to wychodząc z pomieszczenia na chwilę, nie wyłączaj światła. Minimalny czas, jaki powinien upłynąć pomiędzy wyłączeniem i włączeniem świetlówki kompaktowej, wynosi od 1 do 2 minut.

Mat. doradztwo-energetyczne.gov.pl

Galeria zdjęć

Opublikował: Agnieszka Małysa 2020-01-10 11:30:12
Liczba wyświetleń strony: 1576792