Doradztwo energetyczne


W tym dziale znajdziecie Państwo interesujące artykuły, poradniki oraz ciekawostki związane działaniami na rzecz ochrony środowiska, które powiązane są  z Projektem "Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorców w zakresie efektywności energetycznej".

Więcej informacji o Projekcie Doradztwa Energetycznego na doradztwo-energetyczne.gov.pl
18-08-2022

Źródło ciepła

Kolejne miasta otrzymają dofinansowanie z programu Stop Smog

Warszawa, Lesznowola, Czarny Dunajec, Kalwaria Zebrzydowska to kolejne samorządy, które podpisały z NFOŚiGW porozumienia w sprawie współfinansowania przedsięwzięć antysmogowych w ramach programu Stop Smog. Dotacje mogą zostać przeznaczone na wymianę kopciuchów na nowoczesne, efektywne źródło ciepła, ocieplenie domu oraz podłączenie budynku do sieci ciepłowniczej lub gazowej. Celem przedsięwzięcia jest zapewnienie samorządom współfinansowania inwestycji, które pozwolą na zmniejszenie zapotrzebowania na energię potrzebną do ogrzewania jednorodzinnych budynków mieszkalnych i podgrzewania wody użytkowej oraz na ograniczenie zużycia energii końcowej. Więcej informacji na stronie:

https://www.gramwzielone.pl/walka-ze-smogiem/108653/kolejne-miasta-otrzymaja-dofinansowanie-z-programu-stop-smog18-08-2022

Źródło ciepła

Sprzedaż pomp ciepła w Polsce rośnie. Najnowsze wyniki

W pierwszej połowie tego roku Polacy kupili znacznie więcej pomp ciepła niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Sprzedano ich ogółem o 86 proc. więcej niż przed rokiem, a wzrost sprzedaży pomp ciepła typu powietrze-woda wyniósł aż 133 proc. Więcej w artykule: 

https://www.gramwzielone.pl/dom-energooszczedny/108662/sprzedaz-pomp-ciepla-w-polsce-rosnie-najnowsze-wyniki

 18-08-2022

Źródło ciepła

Zakaz palenia w kominakch 2022 - co mówi prawo? Czy w Polsce obowiązuje zakaz?

Zakaz palenia w kominkach w 2022 roku dotyczy całej Polski, ale obowiązuje jedynie w niektóre dni i w konkretnych przypadkach. Aktualnie obowiązujące zakazy czy ograniczenia w eksploatacji kominków wynikają z uchwał antysmogowych i programów ochrony powietrza dla danych województw czy miast. Co mówią o zakazie palenia w kominkach? Jakie zmiany odnośnie kominków weszły od 1 stycznia 2022? Więcej w artykule:

https://www.muratorplus.pl/biznes/prawo/zakaz-palenia-w-kominakch-2022-czy-mozna-palic-w-kominku-gdzie-zakaz-palenia-w-kominku-aa-kQv8-txEd-LRJ5.html16-08-2022

Źródło ciepła

Gdzie zamontować pompę ciepła? Ważne są odległości

Pompa ciepła jest urządzeniem, do którego nie ma wytycznych technicznych określających miejsce montażu w domu. Jednak przy wyborze pomieszczenia należy wziąć pod uwagę rodzaj pompy ciepła, jej wielkość, poziom generowanego hałasu. Bardzo ważne jest także zapewnienie swobodnego dostępu w razie serwisu czy ewentualnej awarii. Gdzie zatem zamontować pompę ciepła? Zapraszamy Państwa do zapoznania się z artykułem: 
https://www.muratorplus.pl/technika/ogrzewanie/gdzie-zamontowac-pompe-ciepla-aa-Kgyt-STg7-GtGV.html16-08-2022

Źródło ciepła

Jak dobrać powietrzną pompą ciepła dla nowego budynku? Obliczenia

Odpowiedni dobór pompy ciepła pozwoli na jej efektywną pracę. W tym celu należy zwrócić uwagę na parametry urządzeń, efektywność pracy (zwłaszcza w niskich temperaturach) i związaną z tym moc grzewczą oraz przeprowadzić odpowiednie obliczenia, uwzględniające choćby moc cieplną budynku. Zapraszamy do artykułu pod adresem: 

https://www.muratorplus.pl/technika/oze/jak-dobrac-powietrzna-pompa-ciepla-dla-nowego-budynku-obliczenia-aa-AKbh-bM2o-DMH2.html16-08-2022

Źródło ciepła

Krzywa grzewcza - czym jest i jaka powinna być? Jak ustawić krzywą grzewczą w pompie ciepła?

Krzywa grzewcza w pompie ciepła jest po prostu zależnością pomiędzy temperaturą zasilania urządzenia grzewczego a temperaturą zewnętrzną. Właściwe ustawienie krzywej grzewczej pozwala zapewnić komfort cieplny przez kontrolę temperatury wewnętrznej w zależności od temperatury zewnętrznej właśnie. Określa niezbędną moc urządzenia w stosunku do zapotrzebowania na ciepło budynku. Zapraszamy do artykułu: 
https://www.muratorplus.pl/technika/ogrzewanie/krzywa-grzewcza-czym-jest-jaka-powinna-byc-jak-ustawic-krzywa-grzewcza-w-pompie-ciepla-kalkulator-aa-8MaW-FAXg-PmK4.html16-08-2022

Źródło ciepła

Deklaracja CEEB - jak zmienić online? Będzie kontrola źródeł ciepła podanych w deklaracji!

Deklaracja CEEB - jak zmienić podane dane online? Polacy masowo zmieniają deklaracje CEEB, gdyż chcą się załapać na dodatek węglowy 3000 zł. Nie wszyscy jednak wiedzą, że GUNB wprowadza mechanizmy kontroli i weryfikacji wskazywanych w deklaracji danych. Jak będzie kontrolowany sposób ogrzewania podany w deklaracji? Gdzie należy złożyć deklarację CEEB? W artykule druk do pobrania i instrukcja zmiany danych online w deklaracji CEEB. Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu na stronie: 
https://www.muratorplus.pl/biznes/wiesci-z-rynku/deklaracja-ceeb-jak-zmienic-online-gov-logowanie-pdf-druk-do-pobrania-kto-musi-zlozyc-jak-wypelnic-kontrola-zrodel-ciepla-aa-5ut2-gg6c-A7Xt.html16-07-2022

Źródło ciepła

Nowe dotacje do pomp ciepła już jesienią 2022. Rząd przygotowuje kolejny program

Nowe dotacje do pomp ciepła dla tych, którzy nie mogą skorzystać z dopłat w ramach programów Moje Ciepło czy Czyste Powietrze, mają ruszyć już jesienią 2022 - informuje Portal Samorządowy. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska pracuje właśnie nad zasadami nowego programu wsparcia na zakup pompy ciepła. Ma to być uzupełnienie aktualnych programów, dzięki któremu więcej Polaków skorzysta z dotacji na wymianę źródła ciepła. Więcej w artykule: 
https://www.muratorplus.pl/biznes/wiesci-z-rynku/dotacje-do-pomp-ciepla-juz-jesienia-2022-rzad-przygotowuje-kolejny-program-z-dofinansowaniem-do-pomp-ciepla-aa-6PPa-6Ad4-ErrB.html28-06-2022

Źródło ciepła

5 mln deklaracji w CEEB, tylko 150 tys. pomp ciepła – czemu tak mało?

Do końca czerwca 2022 r. każde źródło ciepła podlega obowiązkowi zgłoszenia do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Według stanu na 21.06.2022 r. do bazy wpłynęło już ponad 5 mln deklaracji. Tylko około 150 tys. z nich dotyczy pomp ciepła. Skąd tak mała liczba? Pytamy Pawła Lachmana - Prezesa Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła. Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu: 
https://globenergia.pl/5-mln-deklaracji-w-ceeb-tylko-150-tys-pomp-ciepla-czemu-tak-malo/01-06-2022

Źródło ciepła

Deklaracja dotycząca źródeł ciepła i spalania paliw. Czas na złożenie tylko do końca czerwca!

Do 30 czerwca 2022 roku każdy właściciel bądź zarządca budynku zobowiązany jest do złożenia deklaracji w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Deklaracja dotycząca źródeł ciepła i spalania paliw w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych jest obowiązkowa, a za jej niezłożenie w terminie można otrzymać karę. Więcej informacji pod adresem:

https://swiatoze.pl/deklaracja-dotyczaca-zrodel-ciepla-i-spalania-paliw-czas-na-zlozenie-tylko-do-konca-czerwca/Opublikował: Robert Borkacki 2019-11-27 15:25:01
Liczba wyświetleń strony: 26262