Doradztwo energetyczne


W tym dziale znajdziecie Państwo interesujące artykuły, poradniki oraz ciekawostki związane działaniami na rzecz ochrony środowiska, które powiązane są  z Projektem "Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorców w zakresie efektywności energetycznej".

Więcej informacji o Projekcie Doradztwa Energetycznego na doradztwo-energetyczne.gov.pl




18-08-2022

Fotowoltaika dla domu

Mój Prąd 2022, czyli program dopłat do fotowoltaiki. Czy działa?

Program Mój Prąd 2022 dotyczy finansowego wsparcia już nie tylko dla mikroinstalacji fotowoltaicznych, jak to było w latach ubiegłych, ale także magazynów energii, ciepła oraz systemów zarządzania energią. Wnioski o dofinansowanie fotowoltaiki można składać od 15 kwietnia. Jakie są zasady programu Mój Prąd 2022? Jakie dopłaty? Czy Polacy korzystają z programu Mój Prąd 2022? Pierwsze dane: https://www.muratorplus.pl/biznes/wiesci-z-rynku/program-moj-prad-2022-od-kiedy-zasady-wniosek-aa-3yF1-eidU-QpXC.html



28-06-2022

Fotowoltaika dla domu

Fotowoltaika – certyfikat certyfikatowi nierówny

Na rynku fotowoltaiki funkcjonują setki firm z całego świata, które produkują panele i falowniki. Co wybrać? Specjaliści kierują się nagrodami dla producentów, rankingami i certyfikatami. Największą renomę ma nagroda Top Brand PV międzynarodowego instytutu badawczego EUPD Research, której wyniki poprzedzone są kompleksowymi badaniami wśród instalatorów fotowoltaiki na światowych rynkach. Zapraszamy do informacji pod adresem: 

https://wysokienapiecie.pl/71714-fotowoltaika-certyfikat-certyfikatowi-nierowny/



07-06-2022

Fotowoltaika dla domu

Grant OZE pomoże w rozwoju fotowoltaiki na domach wielorodzinnych?

Są już pierwsze efekty zatwierdzenia Krajowego Planu Odbudowy. Ministerstwo Rozwoju i Technologii przedstawiło projekt zmian w ustawach o wspierających poprawę warunków mieszkaniowych. Fotowoltaika żywiołowo rozwijała się jak dotąd w Polsce na budynkach jednorodzinnych. To może zmienić „grant OZE” zaproponowany przez resort rozwoju w projekcie nowelizacji przepisów o termomodernizacji. Dofinansowanie wyniesie do 50 proc. kosztów inwestycji w fotowoltaikę i inne instalacje OZE na budynkach wielorodzinnych. Będzie to więc podobny poziom, jaki teraz właściciele domów jednorodzinnych dostają z programu Mój Prąd czy Czyste Powietrze. Zasady dotyczące grantów OZE będą jednak zupełnie inne. Więcej w atrykule:
 https://wysokienapiecie.pl/71478-grant-oze-pomoze-w-rozwoju-fotowoltaiki-na-domach-wielorodzinnych/



01-06-2022

Fotowoltaika dla domu

Czy fotowoltaika się dalej opłaca? Powstał poradnik o nowym systemie rozliczeń

Kluczowa, z punktu widzenia prosumentów, jest zmiana sposobu rozliczeń. Zgodnie z przepisami dotychczasowy system opustów został zastąpiony net-billingiem. Oznacza to, że prosumenci, którzy obecnie składają wniosek do Operatora Sieci Dystrybucyjnej o przyłączenie instalacji do sieci, będą rozliczani w systemie net-billingu. Czy fotowoltaika się dalej opłaca? Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW zaznaczył, że czas zwrotu inwestycji w panele na nowych przepisach wynosi ok. 7.5 roku, czyli nieznacznie więcej niż w dotychczasowym systemie opustów (ok. 7 lat). Zapraszamy do artykułu: 
https://swiatoze.pl/czy-fotowoltaika-sie-dalej-oplaca-powstal-poradnik-o-nowym-systemie-rozliczen/



31-05-2022

Fotowoltaika dla domu

Unia Europejska sfinansuje dotacje dla prosumentów z Mojego Prądu

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uzyskał ponad 870 mln zł unijnego dofinansowania na dotacje na domowe instalacje fotowoltaiczne z programu Mój Prąd. Nie oznacza to jednak, że w Moim Prądzie dla prosumentów pojawi się jeszcze więcej pieniędzy. Z otrzymanych funduszy NFOŚiGW pokryje dotychczasowe wydatki w Moim Prądzie, które wcześniej zostały sfinansowane ze środków krajowych. Więcej informacji pod adresem: 
https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/108047/unia-europejska-sfinansuje-dotacje-dla-prosumentow-z-mojego-pradu



25-05-2022

Fotowoltaika dla domu

Fotowoltaika podnosi napięcie. Czy uszkodzi twój telewizor?

Fotowoltaika może wpływać na urządzenia elektryczne nie tylko na terenie obiektu, na którym została zainstalowana, ale też w całym sąsiedztwie. Wynika to z podstawowej zasady jej działania. Wyprodukowana przez instalację fotowoltaiczną energia jest zużywana przez prosumenta, ale jej nadmiar trafia do sieci elektroenergetycznej. To powoduje wzrost napięcia w sieci, który jest odczuwalny przez wszystkich korzystających z niej. Więcej w artykule: https://gadzetomania.pl/fotowoltaika-podnosi-napiecie-czy-uszkodzi-twoj-telewizor,6770486322162656a



11-05-2022

Fotowoltaika dla domu

Fotowoltaika a pożary. Strażacy apelują do prosumentów

Instalacje fotowoltaiczne generują czystą energię elektryczną, ale mogą też generować problemy. Od dawna mówi się o tym, że fotowoltaika stwarza zagrożenie pożarowe. Ważne jest to, by je redukować, a gdy wybuchnie pożar, ułatwić pracę strażakom. Więcej w artykule: https://gadzetomania.pl/fotowoltaika-a-pozary-strazacy-apeluja-do-prosumentow,6766928887012128a



11-05-2022

Fotowoltaika dla domu

Dlaczego fotowoltaika się wyłącza? To najczęstsze przyczyny

Instalacja fotowoltaiczna nie zawsze pracuje wzorcowo. Zdarza się, że przydomowa elektrownia słoneczna wyłącza się na krótszy bądź dłuższy czas. Z czego wynika takie zjawisko i jak można sobie z nim poradzić? Zapraszamy do artykułu: https://gadzetomania.pl/dlaczego-fotowoltaika-sie-wylacza-to-najczestsze-przyczyny,6760613238676288a



27-04-2022

Fotowoltaika dla domu

Program Mój Prąd 4.0 – sprawdź zasady dotacji

“Mój Prąd” to rządowy program skierowany do gospodarstw domowych na terenie całej Polski. Projekt zakłada dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych, magazynów energii, ciepła i systemów zarządzania energią. Celem zaktualizowanego programu, jest zwiększenie w Polsce produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych, wzrost autokonsumpcji wytworzonej energii poprzez jej magazynowanie, a także zwiększenie efektywności zarządzania energią elektryczną. Tegoroczna edycja jest odpowiedzią na nowy system rozliczeń Prosumentów – net-billing. Dla kogo przeznaczony jest program dotacji? Na jakie wsparcie mogą liczyć Prosumenci? Sprawdź! Więcej w atykule: 
https://columbusenergy.pl/blog/moj-prad-dotacje-do-instalacji-fotowoltaicznych-zasady/



25-04-2022

Fotowoltaika dla domu

Panele słoneczne działają w nocy! Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda udowodnili, że to możliwe

Panele słoneczne działają w nocy? Amerykańscy naukowcy mówią, że jest to możliwe dzięki chłodzeniu radiacyjnemu. Czy to zjawisko zmieni sposób w jaki myślimy o zrównoważonym rozwoju? Więcej w artykule pod adresem: 

https://swiatoze.pl/panele-sloneczne-dzialaja-w-nocy-naukowcy-z-uniwersytetu-stanforda-udowodnili-ze-to-mozliwe/



Opublikował: Robert Borkacki 2019-11-27 15:25:01
Liczba wyświetleń strony: 26263