Doradztwo energetyczne


W tym dziale znajdziecie Państwo interesujące artykuły, poradniki oraz ciekawostki związane działaniami na rzecz ochrony środowiska, które powiązane są  z Projektem "Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorców w zakresie efektywności energetycznej".

Więcej informacji o Projekcie Doradztwa Energetycznego na doradztwo-energetyczne.gov.pl
22-09-2023

Efektywność energetyczna

Orlen uruchomi produkcję biopaliw

Orlen Południe podpisał umowę na budowę tłoczni oleju w Kętrzynie w województwie warmińsko-mazurskim. Zakład będzie przerabiał 500 tys. ton rzepaku rocznie, co oznacza, że będzie w stanie zagospodarować aż 1/7 krajowej produkcji tego surowca. Całkowity koszt budowy tłoczni w Kętrzynie wyniesie, według szacunków Orlenu, około 850 mln złotych. Budowa zakładu rozpocznie się w pierwszej połowie 2024 r., a jej zakończenie planowane jest do połowy 2026 r.

https://www.gramwzielone.pl/bioenergia/20162408/orlen-uruchomi-produkcje-biopaliw22-09-2023

Efektywność energetyczna

Dotacje dla polskich producentów paneli i pomp ciepła. Jest projekt rozporządzenia

Resort rozwoju przygotował rozporządzenie, które otwiera drogę do wsparcia środkami publicznymi polskiego przemysłu czystych technologii energetycznych. Wsparcie w formie dotacji ma trafić do producentów paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła, turbin wiatrowych, baterii czy elektrolizerów. Zapraszamy do artykułu pod adresem:

https://www.gramwzielone.pl/trendy/20162414/dotacje-dla-polskich-producentow-paneli-i-pomp-ciepla-jest-projekt-rozporzadzenia

 22-09-2023

Efektywność energetyczna

Powstało laboratorium pracujące nad oszczędzaniem energii

We Wrocławskim Parku Technologicznym przy ul. Duńskiej 9 otwarto innowacyjne laboratorium. To pierwsza tego typu inwestycja, jaka powstała przy Centrum Badań i Rozwoju tej firmy, która umożliwi pracę nad nowymi rozwiązaniami w zakresie oszczędzania energii. Więcej informacji w artykule: 

https://portalkomunalny.pl/powstalo-laboratorium-pracujace-nad-oszczedzaniem-energii-545048/28-08-2023

Efektywność energetyczna

Co wspólnego mają ze sobą glony i kryzys klimatyczny?

Na Saharze, jednym z najsuchszych miejsc na Ziemi, rozwija się jedna z możliwości rozwiązania kryzysu klimatycznego. Wbrew pozorom mowa tutaj nie o nowej elektrowni fotowoltaicznej, a o pewnych niepozornych organizmach – glonach. Zapraszamy do zapoznania się z treścią interesującego artykułu pod adresem:

https://globenergia.pl/co-wspolnego-maja-ze-soba-glony-i-kryzys-klimatyczny/?mc_cid=53153129ac&mc_eid=f194c953be

 

 28-08-2023

Efektywność energetyczna

Coraz więcej magazynów energii! Szykuje się rekord na tegorocznej aukcji rynku mocy

Ubiegłoroczna główna aukcja rynku mocy była jak do tej pory pierwszą w której zakontraktowano bateryjne magazyny energii. Osiągnięta wtedy moc wyniosła 165 MW. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku wynik zostanie pobity i to wysoko. Choć do zaplanowanej na 14-go grudnia głównej aukcji pozostało jeszcze sporo czasu, to już teraz można poczuć przedsmak nowego bilansu, dzięki aukcji prekwalifikacyjnej. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na stronie:

https://globenergia.pl/coraz-wiecej-magazynow-energii-szykuje-sie-rekord-na-tegorocznej-aukcji-rynku-mocy/22-07-2023

Efektywność energetyczna

Ładowanie prostsze od tankowania. Tak działa Plug & Charge

Jazda przez pół Europy bez konieczności sięgania po gotówkę, karty czy aplikacje to prawdziwa zmiana komfortu podróżowania samochodem. Więcej w artykule pod adresem: 

https://wysokienapiecie.pl/89981-ladowanie-prostsze-od-tankowania-tak-dziala-plug-charge/

 07-07-2023

Efektywność energetyczna

Kierowcy aut elektrycznych znów pojadą za darmo autostradami

Rusza wakacyjna akcja „Autostrada do elektromobilności”. Zakłada zwolnienie kierowców samochodów elektrycznych z EV Klub Polska z opłat na płatnych odcinkach autostrad A1 i A4.

Celem kampanii EV Klub Polska jest popularyzacja korzystania z zeroemisyjnych pojazdów, a także w pełni automatycznych płatności za autostrady. W kampanię włączyły się firmy Autopay, Shell Recharge oraz największy krajowy operator stacji ładowania aut elektrycznych GreenWay Polska. Więcej w artrykule: 

https://www.gramwzielone.pl/auto-ekologiczne/20151679/kierowcy-aut-elektrycznych-znow-pojada-za-darmo-autostradami07-07-2023

Efektywność energetyczna

Jak obniżyć zużycie energii w gospodarstwach domowych

Wiele wskazuje na to, że rachunki za domową energię będą jeszcze wyższe. Winne są nie tylko rosnące koszty zakupu, ale również większa konsumpcja. Jak podaje Eurostat, gospodarstwa domowe UE w 2021 roku zużyły aż o 6 proc. więcej energii niż rok wcześniej. Podwyżki cen prądu sprawiają, że użytkownicy szukają realnych oszczędności. Inżynierowie z Krakowa pracują nad konkretnym rozwiązaniem. Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu:

https://www.gramwzielone.pl/dom-energooszczedny/20151101/jak-obnizyc-zuzycie-energii-w-gospodarstwach-domowych07-07-2023

Efektywność energetyczna

Program LIFE dla poprawy środowiska miast i gmin

Poprawa jakości powietrza, przeciwdziałanie i adaptacja do negatywnych skutków zmiany klimatu, retencja wód opadowych, ochrona przyrody i różnorodności biologicznej: w poszukiwaniu funduszy dla innowacyjnych lub demonstracyjnych samorządowych eko- inwestycji przedstawiciele administracji mogą sięgnąć do zarządzanego przez Komisję Europejską programu LIFE. Nabór trwa. Więcej szczegółów na stronie: 

https://portalkomunalny.pl/tech-kom/program-life-dla-poprawy-srodowiska-miast-i-gmin/31-05-2023

Efektywność energetyczna

W Wielkopolsce otwarto nową biogazownię rolniczą

W Iłówcu Wielkim (województwo wielkopolskie, powiat śremski) otwarto nową biogazownię rolniczą o mocy 499 kW. Do produkcji energii, która finalnie trafia do sieci elektroenergetycznej, wykorzystuje się substraty pochodzące od lokalnych dostawców. Inwestorem jest poznańska spółka WPIP Green Energy. Biogazownia rolnicza w Iłówcu Wielkim powstała na działce o powierzchni 2,3 ha. Jej moc to 499 kW. Proces powstawania energii polega na wytworzeniu biogazu w procesie fermentacji mezofilnej związków organicznych. Następnie wytworzony biogaz, którego głównym składnikiem jest metan, zostaje spalany w jednostkach kogeneracyjnych produkujących prąd. W ciągu roku do sieci będzie trafiało ok. 4 tys. MWh energii elektrycznej. Więcej w artykule: 
https://portalkomunalny.pl/w-wielkopolsce-otwarto-nowa-biogazownie-rolnicza-539535/Opublikował: Robert Borkacki 2019-11-27 15:25:01
Liczba wyświetleń strony: 33811