Doradztwo energetyczne


W tym dziale znajdziecie Państwo interesujące artykuły, poradniki oraz ciekawostki związane działaniami na rzecz ochrony środowiska, które powiązane są  z Projektem "Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorców w zakresie efektywności energetycznej".

Więcej informacji o Projekcie Doradztwa Energetycznego na doradztwo-energetyczne.gov.pl
12-10-2022

Efektywność energetyczna

„Biogazownie – w kierunku neutralności klimatycznej” - webinar

Zapraszamy do obejrzenia kolejnego spotkania informacyjnego z Projektem Doradztwa Energetycznego, zatytułowanego: „Biogazownie – w kierunku neutralności klimatycznej”.

Tym razem prelegentami są Pan Michał Ochota z WFOŚiGW w Łodzi oraz  gość Pani Beata Wiszniewska, Dyrektor Generalny Polskiej Izby Gospodarczej Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej.

W czasie prelekcji omówiony został temat biogazowni, a rozmowa dotyczyła specyfiki funkcjonowania biogazowni. Z webinaru dowiecie się Panstwo, jakie są wady i zalety biogazownii oraz jakie cechy powinna spełniać lokalizacja tego typu obiektu. Zapraszamy do odwiedzenia naszych mediów społecznościowych:

FB: https://www.facebook.com/ProjektDoradztwaEnergetycznego

Instagram: https://www.instagram.com/projektdoradztwaenergetycznego/

Twitter: https://twitter.com/PDE_NFOSiGW

Strona PDE: https://doradztwo-energetyczne.gov.pl/

Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCo63gNDLPgKG5PvPGMM1gQg22-08-2022

Efektywność energetyczna

Podróże elektrykami za darmo będą naszym narodowym sportem?

W tym roku co najmniej kilkanaście tysięcy Polaków przekona się na własnej skórze jak wyglądają wakacyjne podróże samochodami elektrycznymi. My też sprawdziliśmy to na trzech różnych trasach. W konfrontacji z rzeczywistością padło wiele mitów, nieliczne się potwierdziły. Odkryliśmy też potencjał na nowy narodowy sport Polaków – podróże za darmo. Zapraszamy do treści artykułu: 

https://wysokienapiecie.pl/74456-podroze-elektrykami-za-darmo-beda-naszym-narodowym-sportem/19-08-2022

Efektywność energetyczna

Jak dobrać magazyn energii?

Program Mój Prąd umożliwia właścicielom mikroinstalacji fotowoltaicznych pozyskanie dotacji na zakup magazynu energii. Eksperci z tego obszaru rynku OZE radzą, na co prosumenci zainteresowani inwestycją w takie urządzenie powinni zwrócić uwagę, decydując się na zakup magazynu i wybierając konkretny model oraz firmę wykonawczą. Zapraszamy do artykułu: 
https://www.gramwzielone.pl/magazynowanie-energii/107939/jak-dobrac-magazyn-energii18-08-2022

Efektywność energetyczna

Efektywność energetyczna budynków

W Polsce dużą część energii zużywamy na zaspokajanie potrzeb przemysłu oraz sektora transportu. Najwięcej jednak zużywamy jej w… domach. Większość budynków znacznie odbiega od standardu energetycznego, który obowiązuje wszystkie nowe i remontowane budynki od 2021 roku. Domy są zazwyczaj nieocieplone lub ocieplone nieprawidłowo. Według Krajowej Agencji Poszanowania Energii (KAPE) w wyniku zmniejszenia zapotrzebowania budynków na energię, możliwe jest zredukowanie ponad 46 mln ton CO2 i niemal 90 tys. ton pyłów rocznie. Zapraszamy do informacji pd adresem: 

https://efektywnoscenergetyczna.muratorplus.pl/16-08-2022

Efektywność energetyczna

Zielony prąd przyszłości. Skąd go będziemy mieć?

Energia cieplna z odnawialnych źródeł, zielony wodór, który będzie napędzał nie tylko samochody i Airbusy, ale cały przemysł oraz wiodąca rola nowych technologii. Tak według ekspertów kształtują się najważniejsze trendy i kierunki transformacji energetycznej, która w kontekście ostatnich wydarzeń na świecie, wcale nie zwolni tempa. A wręcz przeciwnie. Więcej w artykule: 

https://wysokienapiecie.pl/73844-zielony-prad-przyszlosci-skad-go-bedziemy-miec/16-08-2022

Efektywność energetyczna

Kryzys energetyczny dopinguje firmy do inwestycji we własne źródła energii

Rosnące w oczach ceny sprawiły, że nawet firmy, które do tej pory nie zwracały uwagi na koszty energii, zaczęły interesować się fotowoltaiką. Ale nie tylko nią. Więcej w artykule pod adresem:

https://wysokienapiecie.pl/74049-kryzys-energetyczny-dopinguje-firmy-do-inwestycji-we-wlasne-zrodla-energii/16-07-2022

Efektywność energetyczna

Fundusz Innowacyjny wesprze w Polsce CCS i produkcję baterii

Drugi nabór unijnego Funduszu Innowacyjnego dla wielkoskalowych projektów okazał się szczęśliwy dla inwestycji w Polsce. Wśród 17 przedsięwzięć wstępnie wybranych do przyznania dotacji znajdują się instalacja wychwytu CO2 (CCS) dla Lafarge w Cementowni Kujawy i produkcja komponentów do baterii koncernu Northvolt w Gdańsku i Tczewie. Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu: https://wysokienapiecie.pl/73191-fundusz-innowacyjny-wesprze-w-polsce-cementowy-ccs-i-fabryke-baterii/16-07-2022

Efektywność energetyczna

EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA BUDYNKÓW komfort cieplny, oszczędność energii, zdrowy mikroklimat wnętrz i czyste powietrze na zewnątrz

Efektywność energetyczna to stosunek uzyskanej wielkości efektu użytkowego danego obiektu, urządzenia technicznego lub instalacji, w typowych warunkach ich użytkowania lub eksploatacji, do ilości zużycia energii przez ten obiekt, urządzenie techniczne lub instalację, albo w wyniku wykonanej usługi niezbędnej do uzyskania tego efektu. Jest to definicja określona w Ustawie o Efektywności Energetycznej z 20 maja 2016. Efektywność energetyczna umożliwia zmniejszenie rachunków za energię oraz oszczędność surowców. Mniejsze zużycie energii oznacza z kolei ograniczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza, a więc czystsze środowisko. Poprawa efektywności energetycznej budynków, procesów przemysłowych i transportu mogłaby zmniejszyć światowe zapotrzebowanie na energię o jedną trzecią do 2050 r. oraz pomóc kontrolować światowe emisje gazów cieplarnianych. Więcej w artykule: 

https://efektywnoscenergetyczna.muratorplus.pl/11-07-2022

Efektywność energetyczna

Sprzedawcy prądu złożyli do URE wnioski o wzrost taryf

Trzech z czterech największych sprzedawców energii elektrycznej, kontrolowanych bezpośrednio lub pośrednio przez Skarb Państwa, złożyło wnioski o wzrost taryf sprzedaży energii elektrycznej gospodarstwom domowym jeszcze w tym roku – ustalił portal WysokieNapiecie.pl. Najniższy wniosek opiewa na ok. 6%. To efekt szybko rosnących cen giełdowych w Polsce i reszcie Europy. Więcej w artykule: 

https://wysokienapiecie.pl/72981-sprzedawcy-pradu-zozyli-do-ure-wnioski-o-wzrost-taryf/28-06-2022

Efektywność energetyczna

Budowa domów jednorodzinnych bez pozwolenia, bez limitu metrażu – będzie szybciej!

Pozwolenie na budowę to decyzja urzędu potrzebna do rozpoczęcia, prowadzenia budowy oraz do wykonywania robót budowlanych. Do tej pory potrzebne było ono do budowy, rozbudowy, nadbudowy, odbudowy oraz przebudowy obiektów budowlanych. Od 3 stycznia 2022 r. każdy, kto ma działkę budowlaną, może wybudować na niej dom do 70 m kw. zabudowy do celów mieszkaniowych lub rekreacyjnych bez pozwolenia, a za to za zgłoszenie. Przepisy pójdą jednak jeszcze dalej. Więcej w artykule: 

https://globenergia.pl/budowa-domow-jednorodzinnych-bez-pozwolenia-bez-limitu-metrazu-bedzie-szybciej/Opublikował: Robert Borkacki 2019-11-27 15:25:01
Liczba wyświetleń strony: 26264