Doradztwo energetyczne


W tym dziale znajdziecie Państwo interesujące artykuły, poradniki oraz ciekawostki związane działaniami na rzecz ochrony środowiska, które powiązane są  z Projektem "Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorców w zakresie efektywności energetycznej".

Więcej informacji o Projekcie Doradztwa Energetycznego na doradztwo-energetyczne.gov.pl
22-09-2023

OZE

Za jaką cenę wodór pomoże zielenić transport publiczny?

Polskie miasta zamawiają autobusy wodorowe mimo wysokich kosztów związanych z ich eksploatacją. Wyzwaniem jest też pozyskanie wodoru. Pierwsza ogólnodostępna stacja ładowania pojazdów wodorowych działa od kilkunastu dni w Warszawie. Z Gdyni na Hel pierwszy skład pociągnęła wodorowa lokomotywa. Autobusy wodorowe testują polskie miasta i kilka z nich już złożyło na takie pojazdy zamówienia. W Polsce mamy też zarejestrowanych ponad 200 samochodów osobowych napędzanych wodorem. Te wszystkie dane pokazują, że „paliwo przyszłości”, choć bardzo drogie i nadal trudno dostępne, znajduje zwolenników na polskich drogach. Bez taniego, zielonego wodoru trudno będzie jednak ten rynek rozwinąć. Więcej w artykule:
 https://wysokienapiecie.pl/92200-za-jaka-cene-wodor-pomoze-zielenic-transport-publiczny/22-09-2023

Efektywność energetyczna

Orlen uruchomi produkcję biopaliw

Orlen Południe podpisał umowę na budowę tłoczni oleju w Kętrzynie w województwie warmińsko-mazurskim. Zakład będzie przerabiał 500 tys. ton rzepaku rocznie, co oznacza, że będzie w stanie zagospodarować aż 1/7 krajowej produkcji tego surowca. Całkowity koszt budowy tłoczni w Kętrzynie wyniesie, według szacunków Orlenu, około 850 mln złotych. Budowa zakładu rozpocznie się w pierwszej połowie 2024 r., a jej zakończenie planowane jest do połowy 2026 r.

https://www.gramwzielone.pl/bioenergia/20162408/orlen-uruchomi-produkcje-biopaliw22-09-2023

Termomodernizacja

W przyszłym tygodniu startuje nabór w programie Ciepłe Mieszkanie

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała o dacie uruchomienia programu dotacyjnego z budżetem 1,75 mld zł. Pomoc przeznaczona jest dla właścicieli i najemców mieszkań w lokalach wielorodzinnych oraz określonych wspólnot mieszkaniowych. Program Ciepłe Mieszkanie przewiduje dofinansowanie w wysokości do 41 tys. zł dla osób fizycznych oraz do 375 tys. zł dla wspólnot mieszkaniowych. Większe kwoty mają być dostępne w najbardziej zanieczyszczonych gminach. Więcej informacji pod adresem: 

https://www.gramwzielone.pl/dom-energooszczedny/20162251/w-przyszlym-tygodniu-startuje-nabor-w-programie-cieple-mieszkanie22-09-2023

Efektywność energetyczna

Dotacje dla polskich producentów paneli i pomp ciepła. Jest projekt rozporządzenia

Resort rozwoju przygotował rozporządzenie, które otwiera drogę do wsparcia środkami publicznymi polskiego przemysłu czystych technologii energetycznych. Wsparcie w formie dotacji ma trafić do producentów paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła, turbin wiatrowych, baterii czy elektrolizerów. Zapraszamy do artykułu pod adresem:

https://www.gramwzielone.pl/trendy/20162414/dotacje-dla-polskich-producentow-paneli-i-pomp-ciepla-jest-projekt-rozporzadzenia

 22-09-2023

Efektywność energetyczna

Powstało laboratorium pracujące nad oszczędzaniem energii

We Wrocławskim Parku Technologicznym przy ul. Duńskiej 9 otwarto innowacyjne laboratorium. To pierwsza tego typu inwestycja, jaka powstała przy Centrum Badań i Rozwoju tej firmy, która umożliwi pracę nad nowymi rozwiązaniami w zakresie oszczędzania energii. Więcej informacji w artykule: 

https://portalkomunalny.pl/powstalo-laboratorium-pracujace-nad-oszczedzaniem-energii-545048/22-09-2023

Termomodernizacja

Niższy rachunek za ogrzewanie o 80%

Niemal o 80 proc. spadły wydatki za ogrzewanie w 146-metrowym domu jednego z beneficjentów programu „Czyste Powietrze”, który z dotacją 69 tys. zł zainwestował w kompleksową termomodernizację. Rachunki za ogrzewanie beneficjenta z Brześcia Kujawskiego (woj. kujawsko-pomorskie) zmniejszyły się z 11 tys. zł do 2,5 tys. zł rocznie. Do tej pory z programu, który właśnie obchodzi swoje pięciolecie, skorzystało blisko 700 tys. polskich rodzin, realizujących eko-inwestycje za ponad 17,5 mld zł. Więcej w artykule pod adresem: 
https://portalkomunalny.pl/nizszy-rachunek-za-prad-o-80-proc-545360/29-08-2023

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych - edycja dziewiąta - Rozświetlamy Polskę

Ruszyła kolejna edycja naboru wniosków o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych - Rozświetlamy Polskę.

 

W dziewiątej edycji naboru wniosków o bezzwrotne dofinansowanie realizowanych inwestycji będą mogły ubiegać się gminy oraz związki międzygminne na realizację zadań z obszaru modernizacji infrastruktury oświetleniowej.

 

Wartość dofinansowania, o które można wnioskować w tej edycji wynosi maksymalnie do 80 proc. wartości inwestycji, a wymagany udział własny wnioskodawcy to 20 proc. wartości inwestycji.

Szczegóły na stronie: https://www.bgk.pl/polski-lad/edycja-dziewiata-rozswietlamy-polske/

 

Nabór wniosków rozpoczął się 28 sierpnia 2023 r. i trwa do 18 września 2023 r. do godz. 17.00.

W dziewiątym naborze wniosków o dofinansowanie każdy wnioskodawca może złożyć maksymalnie 1 wniosek nieprzekraczający kwoty 4 milionów zł.

 28-08-2023

Czy nowe limity tańszej energii będą przyznane automatycznie?

Zgodnie z nową ustawą, zwiększone limity zużycia energii elektrycznej przy zamrożonej cenie zostaną przyznane automatycznie, bez konieczności składania dodatkowych dokumentów. Prezydent Andrzej Duda już zatwierdził odpowiednią ustawę. Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu: 

https://globenergia.pl/czy-nowe-limity-tanszej-energii-beda-przyznane-automatycznie/31-05-2023

Termowizyjna inspekcja instalacji fotowoltaicznej z drona

Jeśli posiadasz elektrownię fotowoltaiczną lub instalację zamontowaną na dachach, zdajesz sobie sprawę że są one stale wystawiane na działanie zjawisk atmosferycznych, takich jak skutki wichur, gradobicia, itp., które często powodują mechaniczne uszkodzenia. Uszkodzony moduł powoduje przerwanie obiegu elektrycznego, co przekłada się na częściowe lub całościowe wyłączenie instalacji i znaczne obniżenie jej sprawności. Skutkiem są straty w pozyskiwaniu energii oddawanej do sieci energetycznej. Uszkodzone panele fotowoltaiczne, które nie zostały szybko zlokalizowane i naprawione mogą powodować znaczące straty finansowe. Więcej na stronie:

https://wysokienapiecie.pl/87277-termowizyjna-inspekcja-instalacji-fotowoltaicznej-z-drona/31-01-2023

Charakterystyka energetyczna budynków. Wkrótce nowe przepisy

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przedstawiło projekt zmian w przepisach dotyczących wyznaczania charakterystyki energetycznej budynków. Uwzględnia on zmiany m.in. w zakresie metody obliczeniowej, prezentacji charakterystyki energetycznej w postaci klas energetycznych czy samego wyglądu i zawartości świadectwa charakterystyki energetycznej budynków. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na stronie:

https://www.gramwzielone.pl/dom-energooszczedny/109909/charakterystyka-energetyczna-budynkow-wkrotce-nowe-przepisy

 Opublikował: Robert Borkacki 2019-11-27 15:25:01
Liczba wyświetleń strony: 33813