Doradztwo energetyczne


W tym dziale znajdziecie Państwo interesujące artykuły, poradniki oraz ciekawostki związane działaniami na rzecz ochrony środowiska, które powiązane są  z Projektem "Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorców w zakresie efektywności energetycznej".

Więcej informacji o Projekcie Doradztwa Energetycznego na doradztwo-energetyczne.gov.pl
23-01-2023

Mrożenie cen ciepła na nowo. Rząd przyjmuje nowelizację ustawy

Zgodnie z zapowiedziami, rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy, która ma zapewnić dodatkowe wsparcie dla gospodarstw domowych i instytucji użyteczności publicznej poprzez zmniejszenie opłat za ciepło. Zmiana wynika ze wzrostu cen paliw. Więcej w artykule: 

https://globenergia.pl/mrozenie-cen-ciepla-na-nowo-rzad-przyjmuje-nowelizacje-ustawy/23-01-2023

Źródło ciepła

Te urządzenia zdominowały program Czyste Powietrze! Co wybierają Polacy?

Jeszcze dwa lata temu, w programie Czyste Powietrze tylko prawie co 5 wniosek dotyczył dofinansowania pompy ciepła. Pompy ciepła były mniej więcej tak samo popularne co kotły na biomasę. Zostawały daleko za najpopularniejszymi wtedy kotłami gazowymi. Ta sytuacja jednak diametralnie się zmieniła. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami: 

https://globenergia.pl/te-urzadzenia-zdominowaly-program-czyste-powietrze-co-wybieraja-polacy/23-01-2023

Źródło ciepła

Modernizacja budynku pod pompę ciepła – dlaczego kolejność jest ważna?

Pompy ciepła mogą świetnie działać w modernizowanych domach jednorodzinnych. Aby jednak tak się stało, należy zachować pewną kolejność, w celu odpowiedniego doboru urządzenia. Jaką? Więcej w artykule: 

https://globenergia.pl/modernizacja-budynku-pod-pompe-ciepla-dlaczego-kolejnosc-jest-wazna/?mc_cid=62493ab9b2&mc_eid=1f043fcd1418-01-2023

OZE

Półprzezroczysty składany moduł PV do zastosowań w agrofotowoltaice

Pochodzący z Arabii Saudyjskiej start-up Mirai Solar opracował półprzezroczysty moduł fotowoltaiczny przeznaczony do wykorzystania w agrofotowoltaice. Dzięki opcji składania moduł umożliwia dynamiczne dostosowywanie ilości światła padającego na uprawiane rośliny. Składany półprzezroczysty moduł fotowoltaiczny umożliwia modulację zacienienia i mocy wyjściowej. Dzięki jego budowie część padającego światła jest pochłaniana przez moduł i zamieniana na energię elektryczną, pozostała część natomiast przenika przez panel i oświetla hodowane rośliny. Więcej w artykule: 
https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/109578/polprzezroczysty-skladany-modul-pv-do-zastosowan-w-agrofotowoltaice17-01-2023

Efektywność energetyczna

Ustawa dot. odbiorców ciepła ma wejść w życie w trybie pilnym i działać wstecz

Projekt noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw oraz niektórych innych ustaw jest w porządku wtorkowych obrad rządu. Wnioskodawcą projektu jest minister klimatu i środowiska. Więcej informacji w artykule: 

https://portalkomunalny.pl/ustawa-dot-odbiorcow-ciepla-na-wejsc-w-zycie-w-trybie-pilnym-i-dzialac-wstecz-533108/16-01-2023

OZE

Pierwszy panel fotowoltaiczny o sprawności powyżej 23 procent

W ubiegłym roku do sprzedaży trafiły panele fotowoltaiczne, których sprawność przekraczała 22 proc. Notowane w ostatnich miesiącach tempo wdrażania do produkcji coraz wydajniejszych ogniw sugerowało, że przekroczenie granicy 23 proc. sprawności modułu nastąpi w tym roku. Tymczasem moduł o sprawności wyraźnie powyżej 23 proc. pojawił się na rynku już na początku 2023 roku. Zapraszamy do artykułu: 

https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/109791/pierwszy-panel-fotowoltaiczny-o-sprawnosci-powyzej-23-procent16-01-2023

Efektywność energetyczna

Elektromobilność w Polsce – rekordowy 2022 rok

Polska może pochwalić się już znaczącą flotą samochodów z napędem elektrycznym. Na koniec roku w naszym kraju było zarejestrowanych 64 705 osobowych samochodów w pełni elektrycznych i typu plug-in. W ubiegłym roku ich liczba zwiększyła się o 26 439 sztuk, co stanowi wzrost o 33 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2021 roku. Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu pod adresem: 

https://globenergia.pl/elektromobilnosc-w-polsce-rekordowy-2022-rok/

 16-01-2023

Efektywność energetyczna

Rusza kolejny nabór w programie Energia Plus

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił już czwarty nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego Energia Plus. Beneficjentem programu są firmy, które poprzez inwestycje chcą zmniejszyć negatywne oddziaływania przedsiębiorstw na środowisko, w tym poprawić jakość powietrza. Więcej w artykule: 

https://globenergia.pl/rusza-kolejny-nabor-w-programie-energia-plus/

 16-01-2023

OZE

Czy można odziedziczyć farmę fotowoltaiczną? Co z koncesją i zezwoleniami?

Farma fotowoltaiczna jest swego rodzaju przedsiębiorstwem, choć nie zawsze jest to dla wszystkich oczywiste. Myśląc o dziedziczeniu farmy, myślimy więc o dziedziczeniu przedsiębiorstwa. Dziedziczenie farmy fotowoltaicznej jako przedsiębiorstwa podlega ogólnym zasadom dziedziczenia, czyli regulacjom wynikającym z przepisów kodeksu cywilnego. Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu: 

https://globenergia.pl/czy-mozna-odziedziczyc-farme-fotowoltaiczna-co-z-koncesja-i-zezwoleniami/?mc_cid=f9d6c3a796&mc_eid=1f043fcd1416-01-2023

Termomodernizacja

Czy aneks załatwi większe pieniądze w Czystym Powietrzu? A może nowy wniosek?

Czyste Powietrze to program, dzięki któremu Polacy mogą wymienić nieefektywne źródło ciepła na paliwo stałe i zastąpić je nowym i ekologicznym, a także ocieplić dom, wymienić okna, drzwi, itp. W programie obowiązują trzy poziomy dochodowe: podstawowy, podwyższony i najwyższy. To do którego poziomu zalicza się inwestor zależy od tego ile zarabia lub jaką kwotę ma do dosypozycji na miesiąc w przeliczeniu na członka rodziny. Więcej w artykule:

 https://globenergia.pl/czy-aneks-zalatwi-wieksze-pieniadze-w-czystym-powietrze-a-moze-nowy-wniosek/?mc_cid=f9d6c3a796&mc_eid=1f043fcd14Opublikował: Robert Borkacki 2019-11-27 15:25:01
Liczba wyświetleń strony: 27631