Doradztwo energetyczne


W tym dziale znajdziecie Państwo interesujące artykuły, poradniki oraz ciekawostki związane działaniami na rzecz ochrony środowiska, które powiązane są  z Projektem "Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorców w zakresie efektywności energetycznej".


27.03.2020 r.

Jak odliczyć od podatku panele fotowoltaiczne i rozliczyć dotację z programu "Mój Prąd" ?

W tegorocznym zeznaniu podatkowym właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą odpisać sobie wydatki poniesione na termomodernizację, w tym na zakup paneli fotowoltaicznych. Ten, kto wziął dotację z programu Mój Prąd, także z ulgi termomodernizacyjnej skorzysta. Musi tylko pamiętać o kilku zasadach. Zapraszamy do zapoznania się z treścią całego artykułu: https://wysokienapiecie.pl/27619-jak-odliczyc-od-podatku-panele-fotowoltaiczne-rozliczyc-dotacje-z-programu-moj-prad/


25.03.2020 r.

Podczas epidemii akcja i hasło #zostanwdomu jest bardzo ważna dla naszeo wspólnego bezpieczeństwa. WFOŚiGW we Wrocławiu przygotował na ten trudny czas propozycję oglądania w domu na ekranie komputera ekoedukacyjnych materiałów wideo. "Filmoteka Antysmogowa", to zbiór kilkudziesięciu programów, spotów i animacji, które zostały dofinansowane przez WFOŚiGW we Wrocławiu. Oto kilka tytułów: "Dr Haust i tajemnice smogu", "Dotlenieni", "Dolnośląski Smog Blog". Różna jest forma tych filmowych produkcji, lecz łączy je jedna myśl: troska o czyste powietrze i zdrowe środowisko. O ekologii można mówić kompetentnie, z wyobraźnią i humorem...Jakie eksperymenty przeprowdza dr Haust? Czy Dotlenieni uratują swoje osiedle przed kopciuchami? Po odpowiedzi na te i wiele innych pytań zapraszamy Państwa do Filmoteki....i do zostania w domu! Więcej pod adresem:

https://wfosigw.wroclaw.pl/promocja/filmoteka-antysmogowa


25.03.3020 r.

NFOŚiGW podsumowuje udany pilotaż współpracy z samorządami przy „Czystym Powietrzu”

Aż 262 złożone wnioski o dofinansowanie w ramach rządowego programu „Czyste Powietrze” – to efekt zakończonego pilotażu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zrealizowanego z władzami gmin Zabierzów (Małopolska) i Wilkowice (Śląsk). Przez dwa miesiące przygotowano więcej wniosków niż mieszkańcy tych gmin złożyli samodzielnie w ciągu 1,5 roku (184). Najważniejszą korzyścią dla ludzi i środowiska będzie większa liczba zielonych kropek w obwarzanku Krakowa i na mapie Śląska.

Zapraszamy dozapoznania się z treścią raportu dostępnym na stronie NFOŚiGW pod adresem: Raport podsumowujący pilotażowe działania informacyjno-doradcze w ramach programu Czyste Powietrze


25.03.2020 r.

Koszty instalacji fotowoltaicznej o mocy ok. 5 kWp na modułach MWT

Przedstawiamy przegląd przykładowych ofert instalacji fotowoltaicznych o mocy około 5 kWp, opartych o moduły MWT i falowniki różnych producentów. Zapraszamy do zapoznania się z treścią całego artykułu:

https://globenergia.pl/koszty-instalacji-fotowoltaicznej-o-mocy-ok-5-kwp-na-modulach-mwt-przeglad-ofert/


24.03.2020 r.

Ochrona przeciwpożarowa instalacji fotowoltaicznych – 10 istotnych zasad!

Elementy instalacji samodzielnie nie wpływają na zwiększenie ryzyka pożaru i są one bezpieczne, ale nie ma całkowitej pewności, że ten nigdy nie wystąpi. Źródła ryzyka to: nieumiejętny montaż, uszkodzenia wewnętrzne, nieodpowiednia ochrona przed zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi.
    Uruchomiona została kampania informacyjna dotycząca dobrych praktyk w kwestii ochrony przeciwpożarowej instalacji fotowoltaicznych. Eksperci i branża zrzeszona w ramach Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV przygotowują cykl materiałów, filmy i bezpłatny poradnik na temat ochrony przeciwpożarowej instalacji fotowoltaicznych. Głównym założeniem kampanii jest zwrócenie uwagi na najbardziej wrażliwe elementy, z którymi mierzy się każdy montujący instalacje. Coraz częściej instalatorzy przy większym obłożeniu pracą pomijają lub nie dokładają najwyższych starań w montaż instalacji. Właśnie dlatego ten dekalog ma każdemu w szybki i prosty sposób przypomnieć o najważniejszych aspektach przy pracy z mikroinstalacją. Oto 10 najistotniejszych aspektów mających wpływ na bezpieczeństwo pożarowe instalacji fotowoltaicznych. Zapraszamy do zapoznania się z treścią całego artykułu:

https://globenergia.pl/ochrona-przeciwpozarowa-instalacji-fotowoltaicznych-10-istotnych-zasad/


19.03.2019 r.

Nowe nabory na dotacje na energię odnawialną z Funduszy Norweskich

Na początku przyszłego miesiąca rozpoczną się nabory wniosków o dotacje na projekty z zakresu odnawialnych źródeł energii i poprawy efektywności energetycznej. Dofinansowanie może pokryć nawet do 70 proc. kosztów kwalifikowanych. Dodatkowe finansowanie – oprócz dotacji pochodzących z Funduszy Norweskich – dla projektów energetycznych zapewni NFOŚiGW.  Zapraszamy do zapoznania się z treścią całego artykułu:

https://www.gramwzielone.pl/trendy/102690/nowe-nabory-na-dotacje-na-energie-odnawialna-z-funduszy-norweskich


19.03.2020 r.

Ogłaszone nabory w ramach Funduszy Norweskich i EOG

Ministerstwo Klimatu jako Operator Programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu” ogłosiło pierwsze nabory w trzech obszarach tematycznych ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) 2014-2021 na ponad 580 mln zł. Więcej informacji na temat pod adresem: https://www.gov.pl/web/klimat/oglaszamy-nabory-w-ramach-funduszy-norweskich-i-eog


20.03.2020 r.

Dotacje na 1,6 tys. instalacji PV na Dolnym Śląsku

Według wyliczeń Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego taka liczba instalacji fotowoltaicznych powstała w regionie dzięki programom dofinansowanym z unijnych dotacji. W tym roku finansowanie na inwestycje w OZE na Dolnym Śląsku będzie można pozyskać m.in. w WFOŚiGW we Wrocławiu. Zapraszamy do zapoznania się z treścią całego artykułu: 

https://www.gramwzielone.pl/energia-sloneczna/102656/dotacje-na-16-tys-instalacji-pv-na-dolnym-slasku


18.03.2020 r.

Dzięki instalacjom fotowoltaicznym wybudowanym w 2019 r. Polska znajdzie się na piątym miejscu w Europie pod względem przyrostu nowych mocy, zaraz za Hiszpanią, Niemcami, Holandią i Francją. Zapraszamy do zapoznania się z treścią całego artykułu: Fotowoltaika i energetyka wiatrowa to dwa najszybciej rozwijające się w Polsce sektory OZE

 


18.03.2020 r.

Obecna sytuacja - pandemia koronawirusa - ma wpływ na pracę zakładów przemysłowych. Jakie będą skutki dla przemysłu, energetyki... Zapraszamy do zapoznania się z treścią całego artykułu: Energetyka odczuje skutki koronawirusa

 


16.03.2020 r.

Projekt Doradztwa Energetycznego - zmiana organizacji pracy w NFOŚiGW w związku z COVID-19   

W celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19, mając na względzie troskę o bezpieczeństwo Państwa oraz naszych Pracowników, uprzejmie informujemy, że od 16 marca 2020 r. do odwołania Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pracuje zdalnie.

W związku z tym uprzejmie prosimy o kontakt z pracownikami NFOŚiGW wyłącznie drogą mailową. Przepraszamy za niedogodności i zapewniamy, że dokładamy wszelkich starań, aby je zminimalizować.

O wszelkich zmianach będziemy Państwa informować na stronie www.nfosigw.gov.pl a tymczasem przypominamy dedykowane adresy mailowe, pod którymi – od poniedziałku do piątku w godz. 7:30-15:30 – mogą Państwo uzyskać informacje o programach NFOŚiGW:

- fundusz@nfosigw.gov.pl – sprawy ogólne;

– czystepowietrze@nfosigw.gov.pl – pytania dot. programu „Czyste Powietrze”;

– mojprad@nfosigw.gov.pl – pytania dot. programu „Mój Prąd”;

– wnioskimojprad@nfosigw.gov.pl – pytania dot. wniosków w programie „Mój Prąd”;

– wnioskinabor2@nfosigw.gov.pl - pytania dot. wniosków złożonych w II naborze w programie „Mój Prąd”;

– porozumieniamojprad@nfosigw.gov.pl – dla podmiotów świadczące usługi montażu systemów fotowoltaicznych, które chcą zawrzeć z NFOŚiGW porozumienie o współpracy w zakresie realizacji programu "Mój Prąd";

– agroenergia@nfosigw.gov.pl – pytania do programu finansującego fotowoltaiki dla rolników;

– energia.plus@nfosigw.gov.pl – pytania do programu finansującego działania przedsiębiorców;

– cieplownictwo@nfosigw.gov.pl – pytania do programu dla przedsiębiorstw ciepłowniczych;

– life@nfosigw.gov.pl – pytania do programu LIFE;

– edukacja@nfosigw.gov.pl – pytania dot. programu „Edukacja Ekologiczna”;

– przyroda@nfosigw.gov.pl – pytania do programu „Ochrona i przywracanie różnorodności biologicznej i krajobrazowej”;

– mfeog@nfosigw.gov.pl – pytania dot. środków norweskich;

– doradztwo@nfosigw.gov.pl – kontakt do doradców energetycznych.

Dodatkowo adresy mailowe do koordynatorów poszczególnych programów priorytetowych są dostępne na stronie internetowej, w tabeli z naborami wniosków, pod adresem:

http://www.nfosigw.gov.pl/nabor-wnioskow/art,317,informacja-o-naborach-wnioskow-w-roku-2020.html.

Liczymy na Państwa zrozumienie.


12.03.2020 r.

Najczęstsze błędy montażowe w instalacjach fotowoltaicznych

Wybór firmy wykonawczej jest jednym z najważniejszych, z którymi styka się inwestor podczas planowania inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Choć na rynku jest sporo doświadczonych i sprawdzonych firm wykonawczych, w branży fotowoltaicznej, zdarzają się jednak błędy montażowe -  zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu, w którym zostały omówione najczęstsze z nich: Najczęstsze błędy montażowe w instalacjach fotowoltaicznych


10.03.2020 r.

Nowy program Czyste Powietrze obejmie dotacje do fotowoltaiki

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pokazał zmieniony program Czyste Powietrze, który finansuje wymianę kopciuchów i ocieplanie domów. Do programu włączono inwestycje w fotowoltaikę - będzie można dostać do 5 tys. zł dotacji. Co ciekawe, budżet programu - 103 mld zł - został zdefiniowany inaczej niż wcześniej, bo sporo mają przejąć na siebie banki. Zapraszamy do zapoznania się z treścią całego artykułu: Nowy program Czyste Powietrze obejmie dotacje do fotowoltaiki


09.03.2020 r.

Nowa wersja programu "Czyste Powietrze"

 Na przełomie marca i kwietnia zaczną obowiązywać zmiany w rządowym programie „Czyste Powietrze”, przyjęte już przez Zarząd (3 marca uchwałą nr B/10/4/2020) i Radę Nadzorczą (6 marca uchwałą nr 29/20) Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Do czasu ogłoszenia naboru na nowych zasadach, wnioski o dofinansowanie wymiany przestarzałych pieców oraz dofinansowanie termomodernizacji domów jednorodzinnych należy składać do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu na zasadach przewidzianych w obowiązującej obecnie wersji programu „Czyste Powietrze”.

Poniżej prezentujemy program w nowej odsłonie.  Zapraszamy do zapoznania się z aktualną dokumentacją:

 nowa wersja programu "Czyste Powietrze"


09.03.2020 r.

Katalog urządzeń grzewczych spełniających wymagania programu "Czyste Powietrze"

Na stronie czyste-urzadzenia.ios.edu.pl, przygotowanej przez Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy, udostępniony został katalog urządzeń grzewczych spełniających wymagania programu "Czyste Powietrze". Strona finansowana jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej
w ramach programu priorytowego 5.1 Wsparcie Ministra Środowiskaw zakresie realiacji polityki ochrony środowiska Część 1) Ekkspertyzy, opracowania, realizacja zobowiązań międzynarodowych". Strona stanowi ogólnodostępną bazę urządzeń grzewczych w podziale na kategorie. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami - zakładka "Dla Beneficjenta":

strona z udostępnionym katalogiem urządzeń grzewczych spełniających wymagania programu "Czyste Powietrze"


09.03.2020 r.

Program LeadAIR - ruszyła pomoc dla miast w walce ze smogiem

W Ministerstwie Klimatu zainaugurowano program LeadAIR, w ramach którego think-tank Forum Energii będzie pomagał wybranym miastom w transformacji i walce ze smogiem. Program jest spójny z działaniami resortu klimatu - podkreślał minister Michał Kurtyka. Zapraszamy do zapoznania się z treścią całego artykułu program LeadAIR- pomoc w walce ze smogiem


05.03.2020 .

BOŚ i KAPE rozpoczęły współpracę dot. wspierania instalowania OZE w szkołach

Bank Ochrony Środowiska (BOŚ) oraz Krajowa Agencja Poszanowania Energii (KAPE) rozpoczęły współpracę, której celem jest wspieranie inwestycji umożliwiających instalowanie odnawialnych źródeł energii (OZE) na terenie szkół administrowanych przez jednostki samorządu terytorialnego (JST), szerzej na ten temat pod adresem BOŚ i KAPE rozpoczęły współpracę dot. wspierania instalowania OZE w szkołach


24.02.2020 r.

Premia za panele fotowoltaiczne przy termomodernizacji wzrośnie do 21 proc.

Właściciele domów jednorodzinnych i wielorodzinnych będą mogli skorzystać z wyższej premii termomodernizacyjnej. Uproszczono procedury i dodano możliwość podniesienia premii za montaż OZE o mocy już od 1 kW. Premia to interesujące wsparciem dla osób, które nie korzystają z programu "Czyste Powietrze" czy dedykowanego fotowoltaice programu "Mój Prąd". Zapraszamy do zapoznania się z treścią całego artykułu pod adresem: Premia za panele fotowoltaiczne przy termomodernizacji wzrośnie do 21 proc.


11.02.2020r.

Dotacje z funduszy norweskich i EOG na inwestycje energetyczne

Na początku wiosny ruszyć mają pierwsze nabory wniosków z Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu. O dotacje na realizację inwestycji energetycznych będą mogły ubiegać się między innymi przedsiębiorstwa
i samorządy. Jeden z pierwszych konkursów będzie dotyczył kogeneracji, będą też nabory dotyczące odnawialnych źródeł energii. Więcej informacji pod adresem dotacje z funduszy norweskich i OEG na inwestycje energetyczne . Zapraszamy do zapoznania się z treścią całego artykułu.


31.01.2020 r. 

Modyfikacja programu "Czyste Powietrze"

„Chcemy uprościć rządowy program Czyste Powietrze” mówi Minister Klimatu Michał Kurtyka.Czyste Powietrze to zainaugurowany we wrześniu 2018 r. ogólnopolski program  oraz  Wojewódzka Rady Dialogu Społecznego w Katowicach. Zapraszamy do zapoznania się z treścią całego artykułu modyfikacja programu "Czyste Powietrze" 


30.01.2020 r.

"Czyste Powietrze": będzie łatwiej wymienić kopciuchy na piece gazowe.

Jakie szykują się usprawnienia w programie Czyste Powietrze, z którego są przyznawane dotacje i pożyczki na termomodernizację i wymianę pieców?  Zapraszamy do zapoznania się z treścią całego artykułu Czyste Powietrze: będzie łatwiej wymienić kopciuchy na piece


30.01.2020 r.

 Odnawialne Źródła Energii w centrum polskiej transformacji energetycznej.

Ireneusz Zyska, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i pełnomocnik rządu ds. OZE w rozmowie z BiznesAlert.pl. Zapraszamy do zapoznania się z treścią całego artykułu.


17.01.2020 r.

Ulga termomodernizacyjna a dopłata z programu "Mój prąd"

Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, na czym ona polega, jaką kwotę można odliczyć? Zapraszamy do zapoznania się z treścią całego artykułu Jak odliczyć panele fotowoltaiczne od podatku


17.01.2020 r.

 Klastry są motorem napędowym transformacji energetycznej w regionach

O roli klastrów energetycznych oraz rozwoju odnawialnych źródeł energii - konferencja w Gaju Oławskim. Zapraszamy do zapoznania się z treścią całego artykułu Klastry są motorem napędowym transformacji energetycznej w regionach

Ostatnio zmodyfikował: Żaneta Borutko 2020-03-27 16:49:52
Opublikował: Robert Borkacki 2019-11-27 15:25:01
Autor dokumentu: Żaneta Borutko
Liczba wyświetleń strony: 395
Historia zmian strony: 27