26-04-2024

Zarząd WFOŚiGW we Wrocławiu ogłosił kierunek rozwoju oferty programowej dla działań środowiskowych regionu

Nowy Zarząd na konferencji prasowej przedstawił kierunek planowanego rozwoju oferty koncentrując się na kluczowych obszarach, takich jak aspekty środowiskowe oraz transformacja energetyczna. Zarząd podkreślił również znaczenie współpracy z Wojewodą, Urzędem Marszałkowskim, organizacjami pozarządowymi oraz z samorządami w celu zapewnienia spójności działań i skutecznego wdrażania nowej strategii WFOŚiGW we Wrocławiu.

- Chcemy, aby Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu pełnił wiodącą rolę w dziedzinie ochrony środowiska oraz transformacji energetycznej. Będziemy wspierać społeczności lokalne, energetyczne i wszelkie działania i projekty chroniące środowisko - powiedział prezes zarządu Funduszu Paweł Łapacz. - Aby to osiągnąć, musimy zacieśnić współpracę z naszymi partnerami na szczeblu regionalnym i krajowym oraz skupić się na efektywnych, innowacyjnych rozwiązaniach, które przyniosą korzyści mieszkańcom. Wszystkie działania musimy prowadzić z wielkim szacunkiem dla niezwykłego dziedzictwa przyrodniczego, które mamy na Dolnym Śląskudodaje prezes.

Ważną częścią prac nad nową strategią WFOŚiGW we Wrocławiu będzie edukacja w zakresie ochrony środowiska.
- Fundusz realizuje wiele działań z edukacji ekologicznej m.in. Program „Fundusz Ekologii”, który przewiduje wsparcie różnorodnych działań związanych z ekologią do kwoty 8 tys. zł na jedno przedsięwzięcie. W ramach dostępnych środków, uczniowie i nauczyciele mogą zrealizować inicjatywy, takie jak warsztaty stacjonarne i terenowe, pikniki, pogadanki, happeningi czy akcje sadzenia drzew, które mają na celu zwiększenie świadomości ekologicznej w społeczności szkolnej. Szkoły podstawowe i ponadpodstawowe do programu mogą zgłaszać się do 1 czerwca przypomniała zastępczyni prezesa Wioleta Wnęk – Soczyńska.

Zarząd Funduszu na spotkaniu powiedział także o obowiązujących od 22 kwietnia br. nowych zasadach w programie „Czyste Powietrze”. W trosce o beneficjentów w siódmej edycji w programu zmiany obejmują, m.in.: obowiązek wyboru pomp ciepła oraz kotłów zgazowujących drewno i kotłów na pellet tylko z tych wpisanych na listę zielonych urządzeń i materiałów (ZUM), aby ograniczać nieuczciwe praktyki związane m.in. ze sprzedażą nieefektywnych urządzeń; nowe zapisy w dokumentacji dotyczące prefinansowania i pełnomocnictwa, przy refinansowaniu wymagane będzie notarialne poświadczenie podpisu beneficjenta, a wykonawcy będą musieli rozliczyć się z inwestycji w ciągu 120 dni od wypłacenia zaliczki; trzecia zmiana dotyczy możliwości uzyskania najwyższego poziomu dofinansowania wyłącznie na jeden budynek.

- Zachęcam mieszkańców, którzy jeszcze nie skorzystali i mają potrzeby w zakresie termomodernizacji, wymiany źródeł ciepła i szeroko pojętego dostosowania swoich domów do najnowszych wymagań do korzystania z Programu. Należy przypomnieć, że już od 1 czerwca będzie w województwie dolnośląskim obowiązywała uchwała antysmogowa. Będzie ona obligowała właścicieli najbardziej dymiących źródeł ciepła do ich wymiany. Program „Czyste Powietrze” jest odpowiedzią na wymogi uchwały i daje możliwość mieszkańcom dostosować się do wymogów przed nadchodzącym okresem grzewczymmówił prezes WFOŚiGW we Wrocławiu Paweł Łapacz.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył na Dolny Śląsk w ramach Programu blisko 200 mln. zł, będzie to wsparcie dla ok 4 tys. gospodarstw domowych siódmej edycji programu.

Galeria zdjęć

Ostatnio zmodyfikował: Agnieszka Małysa 2024-05-08 12:59:49
Opublikował: Agnieszka Małysa 2024-04-26 12:50:33