26-10-2023

Pięć lat programu „Czyste Powietrze”

Mija pięć lat od uruchomienia programu „Czyste Powietrze”, największej proekologicznej inicjatywy, która służy skutecznej walce ze smogiem oraz poprawie efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

Z Programu „Czyste Powietrze” – z budżetem 103 mld zł na lata 2018-2029 – skorzystało już blisko 700 tys. beneficjentów w całym kraju, co daje blisko 18 mld zł na eko-inwestycje.

Od początku programu w województwie dolnośląskim ponad 34 tys. wnioskodawców zdecydowało się na udział w programie „Czyste Powietrze”. WFOŚiGW we Wrocławiu współpracując ze 144 gminami, podpisał już około 28 tys. umów na blisko 300 mln zł dofinansowania.

Z dofinansowania mogą korzystać właściciele domów jednorodzinnych. Wystarczy złożyć wniosek. Można to zrobić składając dokumenty przez Portal Beneficjenta, w biurach WFOŚiGW, w banku lub w urzędzie gminy. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu zaprasza do współpracy.

Program „Czyste Powietrze”, pod nadzorem Ministerstwa Klimatu i Środowiska, realizowany jest od września 2018 r. przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wraz z szesnastoma funduszami wojewódzkimi (WFOŚiGW). Partnerami są wybrane banki (Kredyt Czyste Powietrze) oraz gminy, prowadzące w całej Polsce 2127 punktów konsultacyjno-informacyjnych programu „Czyste Powietrze” (86 % wszystkich gmin w Polsce).

Obecnie w programie „Czyste Powietrze” obowiązują trzy poziomy wsparcia uzależnione od wysokości dochodów. Na termomodernizację i nowe źródło ciepła można dostać nawet 136,2 tys. zł – w przypadku najwyższego poziomu dofinansowania. Zainteresowani mają do dyspozycji trzy ścieżki składania wniosków: przez internet na stronie gov.pl, w urzędzie (za pośrednictwem gmin lub wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej) oraz w wybranych bankach (Kredyt Czyste Powietrze).

Więcej informacji.

Galeria zdjęć

Ostatnio zmodyfikował: Patrycja Czerwińska 2023-11-06 14:08:46
Opublikował: Patrycja Czerwińska 2023-10-26 11:11:13