11-01-2019

Nowa książka „Pszczoły w mieście. Trzmiele Wrocławia”: rozwiąż test i wygraj nagrodę

Trzmielami interesują się nie tylko naukowcy, ale także praktycy: rolnicy i ogrodnicy. W czasach, gdy masowo ginie pszczoła miodna, wzrasta znaczenie samotnie żyjących gatunków pszczół i trzmieli, które mogą uzupełniać i zastępować ginące owady przy zapylaniu roślin. Wiele sekretów z życia tych pożytecznych i interesujących zwierząt zawiera nowa monografia pt. „Pszczoły w mieście. Trzmiele Wrocławia”. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu dofinansował wydanie tego opracowania przygotowanego przez członków stowarzyszenia Natura i Człowiek oraz pracowników Uniwersytetu Wrocławskiego. W publikacji zostało opisanych 30 gatunków trzmieli występujących w naszym kraju. Opis każdego gatunku trzmiela zawiera informacje m.in. o zagrożeniach i możliwościach ochrony. Uwagę czytelnika zwraca atrakcyjna szata graficzna publikacji: liczne fotografie i rysunki owadów. W książce szczególnie istotny jest rozdział, w którym opisane są rośliny przydatne do ochrony trzmieli, m.in. kocimiętka właściwa, śnieguliczka biała i malwa różowa. Nowa książka będzie gotową odpowiedzią dla ludzi odpowiedzialnych za pielęgnacje zieleni publicznej, architektów krajobrazu, sadowników, rolników i każdego pasjonata ogrodnictwa na to, jakie rośliny wprowadzać w swoje otoczenie, aby chronić środowisko i w sposób naturalny zwiększać swoje plony. Publikacja zostanie przesłania nieodpłatnie przez stowarzyszenie Natura i Człowiek do 790 urzędów i instytucji na Dolnym Śląsku.

Rozwiąż test i wygraj nagrodę

Zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w teście wiedzy i wygrania jednego z egzemplarzy nowej książki. Aby wziąć udział w konkursie należy przesłać do WFOŚiGW we Wrocławiu odpowiedzi na następujące pytania (Uwaga! Test wielokrotnego wyboru):

1. Ile jest gatunków trzmieli w Polsce?
a. 100

b. 30

c. 8

 

2. Jaki gatunek trzmiela wykorzystywany jest do zapylania upraw szklarniowych?
a. Trzmielec czarny

b. Trzmiel drzewny

c. Trzmiel ziemny

 

3. Wymień gatunek kwitnącej rośliny zapylanej przez trzmiele?

a. Arnika górska

b. Wrzos

c. Roża

Podstawą do otrzymania nagrody książkowej jest przesłanie drogą elektroniczną w terminie 5 dni roboczych od daty ogłoszenia konkursu (do 17 stycznia, czwartek) odpowiedzi na w/w pytania. Do rozdania mamy 10 egzemplarzy. O uzyskaniu nagrody decyduje terminowość zgłoszenia i stopień prawidłowości udzielonych odpowiedzi. W przypadku uzyskania przez różne osoby identycznej ilości punktów i wyczerpaniu się puli nagród o przyznaniu nagrody zadecyduje kolejność zgłoszeń. Adresy poczty elektronicznej, na które należy kierować odpowiedzi: amalysa@fos.wroc.pl i/lub rborkacki@fos.wroc.pl fot. stowarzyszenie Natura i Człowiek

 

 

 

Galeria zdjęć

Pliki do pobrania
Załącznik Wielkość Data
klauzula oswiadczenie

Opublikował: Robert Borkacki 2019-01-11 10:38:20

23 kB 11-01-2019

Ostatnio zmodyfikował: Robert Borkacki 2019-01-11 10:46:24
Opublikował: Robert Borkacki 2019-01-11 10:34:58