12-10-2018

Razem dla lepszego powietrza

Prezes WFOŚiGW we Wrocławiu Łukasz Kasztelowicz uczestniczył w uroczystości podpisania Porozumienia o Partnerstwie pomiędzy Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu a Spółdzielnią Mieszkaniową Wrocław-Południe razem dla lepszego powietrza.

Do 2030 roku Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu ma stać się samowystarczalną energetycznie uczelnią. Międzynarodowa organizacja Climate Reality Project, która na całym świecie inicjuje i wspiera zieloną transformację energetyczną, wybrała Uniwersytet jako przyszłego lidera wprowadzanych zmian w zakresie Odnawialnych Źródeł Energii. UE będzie uczestnikiem tego procesu przez badania naukowe i dydaktykę oraz praktycznie poprzez tworzenie zielonego kampusu i zielone inwestycje. Stworzenie zielonego kampusu jest możliwe dzięki wizji liderów UE budowania uniwersytetu III generacji jako najlepszej uczelni biznesowej w kraju.

Wsparcie o własne doświadczenia w zakresie instalacji fotowoltaicznych zadeklarowała Uczelni Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe, która uruchomiła Wrocławską Elektrownię Słoneczną - jedyną w Polsce i unikatową w Europie rozproszoną, miejską elektrownię bazującą na fotowoltaice. Inwestycja powstała dzięki finansowemu wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Prezes Funduszu podczas spotkania prezentował potencjał tej unikatowej konstrukcji, podkreślając znaczenie tego typu działań na poprawę powietrza.

Pracownicy UE, korzystając z pomocy SM Wrocław-Południe, przeprowadzą w ramach projektu Horyzont 2020 badania naukowe z zakresu co-creation i energii elektrycznej produkowanej w mieście na przypadku elektrowni słonecznej zainstalowanej na 35 dachach Spółdzielni - największej tego typu instalacji w Polsce. Spółdzielnia będzie mogła skorzystać z wyników badań naukowych w zakresie co-creation, wdrażając kolejne projekty związane, między innymi, z montażem pomp ciepła współpracujących z instalacjami fotowoltaicznymi na dachach kolejnych budynków. W ramach porozumienia Spółdzielnia otrzyma pomoc analityczną w zakresie realizowania modelowych projektów dotyczących poprawy jakości powietrza w miastach, w tym wdrażania rozwiązań antysmogowych.

 

źródło: SM Wrocław Południe

Galeria zdjęć

Ostatnio zmodyfikował: Agnieszka Małysa 2018-10-12 11:36:07
Opublikował: Agnieszka Małysa 2018-10-12 11:30:39