02-10-2018

Nowi pacjenci poszkodowani przez smog skorzystają z leczenia tlenem we Wrocławiu

- Otwarcie pierwszego na Dolnym Śląsku Pododdziału Nieinwazyjnej Wentylacji Mechanicznej w Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu ma ogromne znaczenie - podkreśla Paweł Hreniak, Wojewoda Dolnośląski - Wszyscy wiemy jak bardzo niebezpieczne są choroby związane z niewydolnością oddechową. Dzięki temu pododdziałowi dajemy szansę chorym i możemy realnie wpłynąć na zmniejszenie umieralności z powodu przewlekłych chorób płuc. Każde wsparcie tego typu placówek ma znaczenie i tym bardziej dziękuję władzom Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej za finansowe wsparcie szpitala - dodaje Paweł Hreniak.

Do tej pory na specjalistycznym poddziale DCCHP były cztery łóżka, gdzie leczono pacjentów poszkodowanych m.in. przez smog. Teraz, dzięki wsparciu finansowemu z WFOŚiGW we Wrocławiu Pododdział Intensywnego Nadzoru Pulmonologicznego został zmodernizowany i powiększony o kolejne 4 łóżka. - Pieniądze z Funduszu zostały przeznaczone m.in. na podłączenie aparatury medycznej do podawania chorym tlenu - mówi Bartłomiej Wiązowski, Zastępca Prezesa zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu. To metoda nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej. Choremu na drogi oddechowe zakłada się maskę połączoną przewodem z urządzeniem, które zwiększa ciśnienie w czasie wdechu pacjenta. To wspomaga oddychanie, ułatwiając przepływ powietrza do płuc i odciążając mięśnie oddechowe. Dyrekcja Centrum szacuje, że zmodernizowany pododdział przyjmie dodatkowo 67 pacjentów z niewydolnością oddechową, którą zaostrza występujący w powietrzu smog. Rocznie po modernizacji z pomocy centrum skorzystają 134 hospitalizowane osoby.

Eksperci alarmują, że na Dolnym Śląsku z powodu zanieczyszczenia powietrza co roku umiera przedwcześnie 3 tys. osób. Wartość projektu to ponad 1,1 mln zł. W tej kwocie wysokość wsparcia z WFOŚiGW we Wrocławiu to około 600 tys. zł (w tym 340 tys. zł pożyczka, pozostała część to dotacja). Wkład Ministerstwa Zdrowia wyniósł ponad 300 tys. zł a Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego około 200 tys. zł.

Eksperci oceniają, że oprócz kilku tysięcy ofiar śmiertelnych, co roku w naszym regionie zanieczyszczenia powietrza przyczyniają się do zachorowań na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc czyli POChP - blisko 7 tys. osób tylko w 2014 r. To schorzenie zajmuje 4. miejsce wśród przyczyn zgonów na świecie. Choroba powoduje zwężenie oskrzeli a w konsekwencji ograniczenie przepływu powietrza przez drogi oddechowe, duszności oraz rozdęcie płuc. Schorzenie może doprowadzić do niewydolności oddechowej i śmierci. Smog może być także przyczyną uszkodzeń DNA. W ich wyniku mogą pojawiać się mutacje prowadzące do zachorowań na nowotwory. Inne schorzenia związane ze smogiem to astma i stany zapalne dróg oddechowych.
 

Galeria zdjęć

Ostatnio zmodyfikował: Robert Borkacki 2018-10-02 09:19:50
Opublikował: Robert Borkacki 2018-10-02 09:16:10