12-01-2018

Ośrodek Zdrowia w Paszowicach jest ogrzewany przez pompę, która czerpie ciepło z ziemi

Pompa ciepła o mocy 35 kW zainstalowana w Ośrodku Zdrowia w Paszowicach czerpie energię cieplną wprost z ziemi z 8 odwiertów po 100 metrów każdy. Inwestycja ograniczy ilość szkodliwych pyłów i gazów, które wcześniej trafiały do powietrza z kotłowni węglowej.

Paszowicki samorząd zrealizował także inne inwestycje antysmogowe, które polepszają stan powietrza i poprawiają efektywność energetyczną budynków: termomodernizację wspomnianego Ośrodka i siedziby Urzędu Gminy, w którym również zastąpiono stary piec olejowy instalacją gazową.
Nowe przedsięwzięcia umożliwiło wsparcie ze środków unijnych oraz z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Wartość całego zadania to ponad milion złotych. W tym pożyczki (zasadnicza i na płynność finansową) z WFOŚiGW we Wrocławiu, które wyniosły blisko 190 tys. złotych oraz dotacja o wartości 700 tys. złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. Wsparcie z Funduszu jest bardzo ważne dla beneficjentów, którzy sięgają po środki unijne. - Aby otrzymać europejskie dotacje, samorządy muszą wykazywać wymagany przez UE wkład własny. Gdy w gminnej kasie świecą pustki, z pomocą przychodzi nasz regionalny fundusz, który oferuje nisko oprocentowane pożyczki - mówi Łukasz Kasztelowicz, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu. To wsparcie z krajowego Funduszu umożliwia także rozwiązanie innego problemu samorządowców. Unia wypłaca środki po wystawieniu faktury. A nierzadko mija i kilka miesięcy zanim pieniądze znajdą się na gminnym koncie. Rozwiązaniem tego problemu jest pożyczka na płynność finansową z WFOŚiGW we Wrocławiu. Z tej oferty z powodzeniem skorzystała także gmina Paszowice.
Połączone siły unijnych i naszych regionalnych pieniędzy umożliwiły ważne, proekologiczne inwestycje w Paszowicach. Oto więcej szczegółów. W gminnym Ośrodku Zdrowia ocieplono łącznie około pół tysiąca m2 powierzchni ścian zewnętrznych. Docieplono także stropodach i strop nad piwnicą. Zostały wymienione również częściowo drzwi zewnętrzne i okna wraz z zamontowaniem w stolarce nawiewników. Wszystko po to, aby zmniejszyć straty ciepła. Pompa ciepła, która zastąpiła kotłownię węglową dostarcza zarówno ciepło do instalacji centralnego ogrzewania jak i do ogrzewania wody użytkowej. Prace zrealizowane w Urzędzie Gminy to wymiana kotłowni olejowej na kotłownię gazową z kotłem kondensacyjnym o mocy 121 kW. Instalacje podłączono do rurociągu z gazem ziemnym, który jest zlokalizowany nieopodal gminnego budynku. Docieplono ponad pół tysiąca m2 powierzchni ścian na zewnętrz budynku oraz ponad trzysta m2 stropodachu. Wymieniono drzwi zewnętrzne i zamontowano w całym obiekcie nawietrzaki.

fot. Gmina Paszowice

Galeria zdjęć

Ostatnio zmodyfikował: Użytkownik WFOŚiGW 2018-01-25 17:14:51
Opublikował: Robert Borkacki 2018-01-12 13:48:52