05-12-2017

Biskupi dolnośląscy apelują: oczyścić powietrze ze smogu i ludzkiej lekkomyślności

- Jako mieszkańcy województwa dolnośląskiego nie możemy udawać, że problem (smogu) nas nie dotyczy, tym bardziej, że niektóre z naszych miast znajdują się w niechlubnej czołówce najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce - to fragment listu, który biskupi z Wrocławia, Legnicy i Świdnicy napisali do wiernych Dolnego Śląska. Pismo duszpasterskie zostało ogłoszone podczas konferencji prasowej prowadzonej przez rzecznika Kurii ks. Rafała Kowalskiego. Do antysmogowego apelu przyłączył się Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Gość spotkania prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu Łukasz Kasztelowicz podkreślał, że Fundusz wspiera finansowo zarówno wymianę węglowych pieców jak i działania edukacyjne, które zmierzają do zmiany świadomości i zachowań. - To od nas zależy czy problem smogu będzie występował. Gdybyśmy zmienili swoje zachowania to groźne zjawisko zostałoby w poważnej części wyeliminowane - powiedział Kasztelowicz. Hierarchowie podkreślili że - rodzi się konieczność podjęcia wspólnych działań, których celem jest poprawa jakości powietrza, jakim oddychamy. Wzywa nas do tego nie tylko papież Franciszek w encyklice „Laudato Si”, ale przede wszystkim zdrowy rozsądek i Dekalog, zawierający m.in. przykazanie: „Nie zabijaj”. Biskupi pozytywnie oceniając działania polityków i samorządowców zmierzające do usuwania przyczyn zanieczyszczenia powietrza przypomnieli, że - zanim zostaną wdrożone nowe przepisy czy nowoczesne technologie, powietrze powinno zostać oczyszczone z ludzkiej lekkomyślności, która pozwala na spalanie w piecach: śmieci, odpadów czy plastikowych przedmiotów. Od każdego z nas zależy czy powietrze, którym oddychamy w naszych miastach będzie służyło zdrowiu i życiu czy będzie przyczyną chorób i wcześniejszej umieralności.
List podpisany przez Arcybiskupa Metropolitę Wrocławskiego Józefa Kupnego, Biskupa Świdnickiego Ignacego Deca i Biskupa Legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego zostanie odczytany we wszystkich kościołach w naszym regionie 10 grudnia br.


Pliki do pobrania
Załącznik Wielkość Data
smog_list_biskupow

Opublikował: Robert Borkacki 2017-12-06 08:46:33

126 kB 06-12-2017

Ostatnio zmodyfikował: Użytkownik WFOŚiGW 2018-01-10 14:11:41
Opublikował: Robert Borkacki 2017-12-05 16:07:22